Döner Sermayeden Yararlananlara Ek Ödeme

Döner Sermayeden Yararlananlara Ek Ödeme

Benzer kadroda görev yapanlar arasındaki ücret dengesini sağlamak için yapılan ek ödeme bazı kamu görevlilerine döner sermayeden ödenir.

Eşitsizlik Giderilmelidir
375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile ek ödeme alacak olan bazı kamu görevlilerine döner sermayeden ödeme yapılması öngörülmüştür. Döner sermayeden pay alan personel de ek ödeme alamayacaktır. Ek ödeme yerine döner sermayeden pay alan kişilere ödenen net tutar, unvan ve pozisyona göre belirlenen ek ödemeden az olamayacaktır.

Ek ödemeden sadece damga vergisi kesilir ve başka kesinti yapılamaz. Ancak döner sermayeden alınan pay damga vergisinin yanı sıra gelir vergisine tabidir. Bu yüzden döner sermayeden pay alan kişinin eline geçen net tutar, ek ödeme alandan daha azdır. 

Ek ödemenin amacı aynı kadrodaki personellerin ücret eşitsizliğini gidermektir. Ancak ek ödemesini döner sermayeden alanlar için ortaya eşitsizlik çıkmaktadır. Bu yüzden fiili durum mevzuattaki düzenlemeye uygun değildir. Arada eşitliğin sağlanması için ek ödeme alan ile döner sermayeden pay alan arasındaki farkı giderecek bir düzenleme yapılmalıdır.

Sağlık Bakanlığının Uygulaması
Bahsettiğimiz eşitsizliği gidermek için bazı kurumlar kendisi düzenleme yapmaktadır. Mesela Sağlık Bakanlığı yıllık mahsuplaşma yapar. Ek ödeme alan personel ile döner sermayeden pay alan personel arasında bir yıl boyunca oluşan toplam fark yılsonunda toplu olarak ödenir. Bu gibi çözümleri diğer kurumlar da uygulamalıdır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.