Döviz Artışı Zamları Beraberinde Getirebilir

Döviz Artışı Zamları Beraberinde Getirebilir

Türkiye’de son 15 günde dolar ve Euro kurunun çok yüksek oranda artması ile birlikte önümüzde ki süreçte pek çok mal ve hizmete zam gelmesi bekleniyor.

Ülkemizde yaşanan ekonomik dalgalanmanın yine en büyük bedelini vatandaş ödeyecekmiş gibi görünüyor. Yaklaşık 15 günde Euro TL kuru yüzde 15’lik bir artışla 7,50 seviyelerinden 8,60 seviyelerine gelirken, Dolar TL kuruda 6,80 seviyelerinden 7,30 seviyelerine kadar yükseldiği görüldü. Bu yükselişle birlikte önümüzde ki dönemde ithal edilen birçok ürüne yüzde 7 ile 15 arasında zam gelebileceği ifade ediliyor. Vatandaşların alım gücünün oldukça düştüğü, yüksek vergiler altında zor durumda kaldığı şu günlerde gelecek yeni zamlar ile birlikte çok daha zor durumda kalabileceği ifade ediliyor.

Yeni Zamlar Eylül Ayında Görülebilir

Talep azlığı dolayısıyla şuan itibari ile stokta yeterli mal ve ürün olmasından dolayı döviz kurunda yaşanan hareketlilik sonucu zamların Eylül ayından görülmeye başlanabileceği ifade ediliyor. Döviz kurunda ki artışın devam etmesi durumunda ise bu durumun başta enflasyon olmak üzere Türk ekonomisi üzerinden son derece olumsuz etkileri sert bir şekilde yaşanabilir. Bu durum özellikle ithalatçılar oldukça kaygılandırıyor. Yaşanan artış ile birlikte maliyetlerinin bir anda yüzde 10 oranında arttığını belirten ithalatçılar piyasaya gerekli güven mesajlarının verilerek kuru seviyelerinin tekrardan 20 gün önceki düzeye geri çekilmesini talep ediyor.

Enflasyona yüzde 0,5 Etki

Döviz kurunda ki bu artışın enflasyon üzerinde en az 0,5 puanlık bir artış etkisi yapması bekleniyor. Bu sebeple son yaşanan ekonomik dalgalanmalar ile birlikte sene sonunda enflasyon rakamlarının yüzde 10’un altında çıkmasının ise neredeyse imkansız olduğu ifade ediliyor. Türkiye ekonomisinin esas bekleyen tehlike olarak ise olası bir ikinci dalga ile birlikte ekonomik anlamda çok daha zorlu ve uzun süreyi kapsayacak bir döneme girilme riski oluyor. Böyle bir durumda corona virüs pandemisinin etkisinin çok daha uzun süreli ve kalıcı olabileceği ifade eşitliyor. Sene sonunda Türk şirketlerinin ödemesi gereken yüksek döviz borcunun ise Dolar kurunun tekrara yukarı seviyeye çıkarabileceği ifade ediliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.