DPB 7 Temmuz’da Kapanıyor, Kamu Personeli İlanları Nereden

DPB 7 Temmuz’da Kapanıyor, Kamu Personeli İlanları Nereden

1960 yılında kurulan Devlet Personel Başkanlığı 7 Temmuz 2019’da resmen kapanıyor ve faaliyetlerine son veriyor. Adaylar kamu personeli alım ilanlarını nereden nasıl takip edecek.

Adaylar kamu personeli alımı ilanlarını nereden takip edecek. DPB Ne Yapıyordu? Devlet Personel Başkanlığı denilince ilk olarak kamuya yapılacak olan alımların ilan edildiği yer akla geliyor. 1960 yılında kurulan kurum devlet kademesinde görev yapan tüm çalışanlarla ilgili personel işlemlerini yapmaktaydı. Kurumlar boş kadrolarını bu kuruma bildiriyordu ve DPB personel alımı için ilana çıkıyordu. Sözleşmeli ya da geçici personel alımlarını yürütüyordu. Personel mevzuatının uygulanmasından sorumluydu. İhtilaflı konularda görüş bildirerek uygulamada birlik sağlıyordu. Adaylık süreci ve meslek içi eğitim gibi memurların yetiştirilmesini sağlıyordu.

Bu eğitimleri vermek için kurumlar açıyordu. Devlet memurlarına yabancı dil eğitimi için fırsatlar sunuyordu. Memurların mali ve özlük haklarını belirliyordu. Memurlarla ilgili bunlar ve çok daha fazla iş DPB tarafından 50 yılı aşkın tecrübe ile yürütülmekteydi.

İlanlar DPB kapanması ile yeni bakanlık bünyesine geçeceği için bu süreçlerde ve her daim Memur Alımı, Askeri Alımlar, İŞKUR İş İlanları ve Personel Alımı sayfalarımız üzerinden yayımlanacaktır.

DPB Resmen Kapanıyor. Ancak 7 Temmuz 2018’de Resmi Gazete’de yayınlanan 703 sayılı KHK ile DPB’nın kapanması için 1 yıllık süre tanındı. Kurumun neden kapanması gerektiğine ilişkin bir karar yayınlanmadı ya da açıklama yapılmadı. Bu süre 7 Temmuz 2019 tarihi itibariyle doluyor. Yani DPB’nın kapanması için son 4 gün kalmıştır.

7 Temmuz itibariyle DPB tüm görev ve yetkilerini Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı’na devredecektir. Kendi başına bir kurum olarak değil, bu bakanlığa bağlı bir birim olarak görev yapacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum