1. HABERLER

  2. HABER

  3. DPB: Sözleşmeli Personele Vekaleten Görev Verilemez
DPB: Sözleşmeli Personele Vekaleten Görev Verilemez

DPB: Sözleşmeli Personele Vekaleten Görev Verilemez

Devlet Personel başkanlığı tarafından Karayolları Genel Müdürlüğü’ne verilen görüş yazısında sözleşmeli personele vekâleten görev verilemeyeceği belirtildi.

A+A-

Sözleşmeli Personel Memur Kadrosuna Vekalet Edemez
Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından Devlet Personel Başkanlığı’ndan görüş istendi. İlgili yazıda sözleşmeli personel memur kadrosuna vekalet edip edemeyeceği, imza ve paraf yetkisi görevi yapıp yapamayacağı konusundaki görüşler istendi. 

DPB tarafından Haziran ayında yanıt verildi. Görüş yazısında özetle sözleşmeli personel statüsündeki çalışanların memur kadrolarına vekalet edemeyeceği belirtildi. İmza ve paraf yetkisinin resmi yazışmalarda sorumluluk taşımak anlamına geldiği hatırlatılarak sözleşmeli personelin bu yetkiyi kullanmasının hukuka aykırı olacağı açıklandı. 

DPB Görüş Yazısı
Karayolları Genel Müdürlüğü’nün 22.05.2019 tarih ve 148998 E. sayılı sorusuna Devlet personel başkanlığı tarafından 20.06.2019 tarihinde yanıt verilmiştir. Bu görüş yazısı sözleşmeli personelin görev, yetki ve sorumluluklarına ilişkindir. 

657 sayılı DMK 4/B kapsamında istihdam edilen mühendis, büro personeli ya da tekniker unvanlı personeller hakkında soru sorulmuştur. Sözleşmeli olarak istihdam edilen bu kişilerin birim amiri ya da görev amiri olarak görevlendirilmesi mümkün müdür? Amirin yıllık izin, hastalık veya kadronun boşalması halinde atama yapılana kadar sözleşmeli personele imza yetkisi verilebilir mi?

Bu konularda istenen görüş için DPB yanıt vermiştir. Anayasanın 128. maddesine göre kamu hizmetleri genel idare esaslarına göre memurlar ve diğer kamu görevlileri eliyle yürütülmektedir. Memurlar ve diğer kamu görevlilerinin nitelikleri, atanmaları, görev ve yetkileri ile hak ve sorumlulukları kanunla düzenlenir. Bu konularda kanun emredicidir. 

657 sayılı DMK’ya göre kamu hizmetleri memurlar, sözleşmeli personeller ve işçiler eliyle yürütülecektir. Asli ve sürekli kamu hizmetlerini ifa ile görevli olanlar memur sayılır. 

Bakanlar kurulu kararı ile yürürlüğe konulan sözleşmeli personel çalıştırılmasına ilişkin esaslarda belirtilenler dışında sözleşmeli personel pozisyonları kullanılamaz. 

657 sayılı DMK gereği izin, geçici görev, disiplin cezası alınması, görevden uzaklaştırılmaıs gibi hallerde memurun yerine vekil atanabilir. Ancak mali, nakdi ve ayni sorumluluğu olan saymanlık kadrolarına vekalet aylığı verilerek vekil atanır. Bu kadrolara sözleşmeli personellerin vekalet etmesi mümkün değildir. 

Sözleşmeli Personel Memura Vekalet Edemez
Açıklanan tüm bu mevzuat birlikte değerlendirildiğinde teşkilat yapısında yer almayan hiyerarşik kademe mevzuat ile yaratılamaz. Sözleşmeli personeller memur kadrolarına vekalet edemez. Resmi yazışmalarda imza ve paraf kullanmak sorumluluk taşımak anlamına gelir. Bu yüzden böyle bir yetkinin sözleşmeli personele devredilmesi hukuka aykırıdır. Böylece sözleşmeli personellerin memurların yerine vekalet edemeyeceği belirtilmiştir. 

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün sorusuna verilen bu yanıt diğer kurumlar için de örnek teşkil eder. İlgili mevzuat diğer kurumlar için de geçerlidir. Memurların yerine sözleşmeli personeller vekil olarak atanamayacaktır. Memurların yerine sözleşmeli personeller tarafından paraf ve imza yetkisi kullanılamayacaktır. Kurumlara bu konuda takdir yetkisi verilmemiştir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.