1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. DPB’den Taşeron İşçiler İçin Önemli Görüş
DPB’den Taşeron İşçiler İçin Önemli Görüş

DPB’den Taşeron İşçiler İçin Önemli Görüş

Devlet Personel Başkanlığı, kadroya geçirilen taşeron işçilere verilecek disiplin cezaları ile ilgili önemli bir görüş açıkladı.

A+A-

Toplu İş Sözleşmesinde Düzenlenmeli 
Devlet Personel Başkanlığı işçilerin disiplin işlemleri ile ilgili önemli bir görüşe imza attı. Bu görüşte işçilere verilecek olan cezaların toplu iş sözleşmelerinde düzenlenebileceği ifade edildi. Eğer toplu iş sözleşmelerinde bu konu ile alakalı bir düzenlemeye gidilmez ise bu durumda yararlanılacak kaynağın 4857 sayılı kanun olduğu ifade edilmiştir. 

Eğer toplu iş sözleşmelerinin yanı sıra 4857 sayılı kanunda da herhangi bir düzenleme yok ise bu durumda işçiye ceza verilmesi mümkün olmayacaktır. Ayrıca kanun ile belirlenen hak ve yükümlülükler toplu iş sözleşmesinde de yer alabilir. Ancak kanunun emredici olmayan hükümlerinde yapılacak değişiklikler işçilerin aleyhine olamaz. 

DPB’nin görüşünde yer alan önemli hususlardan birisi de kamu kurum ve kuruluşlarınca re’sen verilen cezalar oldu. Bu kapsamda genelge, yönerge veya tebliğ gibi düzenleyici işlemleri kullanarak işçilere ceza verilemeyeceği konusu ifade edildi. Eğer bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşayan işçi olursa hakkını mahkemelerde arayabilecektir. 

Bu karar tüm kamu kurum ve kuruluşlarını ve buralarda çalışan işçileri yakından ilgilendirmektedir. Yukarıda belirtilen hususlara aykırı bir şekilde ceza verilmesi söz konusu olursa idarenin aleyhine açılacak davalar işçilerin lehine sonuçlanacaktır. Bu sebeple idarelerin DPB’nin görüşüne riayet etmesi son derece önemlidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.