Dünyaca ünlü otomobil şirketi 15 bin kişiyi işten çıkartacak

Dünyaca ünlü otomobil şirketi 15 bin kişiyi işten çıkartacak

Küresel bir tehdit olarak hem sosyal hem de ekonomik hayatı engelleyen Koronavirüs salgını etkisi ile dünya genelinde çalışan dev firmaların da zor durumlar yaşadığı ve bir otomobil firmasının 15 bin işçiyi işten çıkartacağı açıklandı.

Dünyayı etkisi altına alan ve hem global bir hareketsizlik ile sosyal hayatı engelleyen hem de tüketim ihtiyaçlarının artmasına rağmen üretim mekanizmalarının yavaşlaması ve hatta durması ile ekonomik hayatı etkileyen Koronavirüs sebebi ile zor zamanlar yaşanmaya devam ediyor.

Salgının başladığı ilk günlerde dünya genelinde çalışmalarına devam etmeye çalışan küçük esnafların işlerinin kötüye gitmesi ile baş gösteren ekonomik sarsıntı, salgın sürecinin uzaması ve şiddetini arttırması ile birlikte kartel ve büyük şirketlerde de görülmeye başlandı.

Renault 15 Bin İşçiyi İşten Çıkartıyor

7 kıtada açtığı fabrika montaj ve otomobil temin birimleri ile tüm dünyaya arz ve hizmet sağlayan Fransız şirket Renault tarafından, koşulların yönetilebilir olmaktan çıktığı ve ilk kararlar bazında birçok işçinin işine son verileceği kararı alındığı açıklandı.

Türkiye’de dahil olmak üzere 7 kıtada üretim ağı ve şirket ortaklığı bulunan Renault firmasının bu etapta işten çıkartmayı planladığı işçi sayısı için, 15 bin işçi gibi trajik bir rakam üzerinde karar kıldığı belirtiliyor.

Fransa Koronavirüsten Etkilenmeye Devam Ediyor

Fransız firmaların devlet tarafından desteklendiği bir süreç deneyimleyen Fransa ekonomisi özelinde; bu süreç dahilinde Fransız vatandaşların da sosyal devlet mantığı ile desteklendiği biliniyor. Verilen desteklerin yetersiz kaldığı noktalar tespit edilmeye devam edilirken; Renault’un aldığı karar sonrasında verilen şirket desteklerinin yetersiz kaldığı ve benzeri olumsuz kararların alınarak Türkiye dahil dünya genelinde personel olarak çalışan birçok işçinin işten çıkartılabileceği öngörülüyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.