1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Düşük Maaşlı Memurdan Daha Çok Kesinti Uygulanıyor
Düşük Maaşlı Memurdan Daha Çok Kesinti Uygulanıyor

Düşük Maaşlı Memurdan Daha Çok Kesinti Uygulanıyor

666 Sayılı KHK hükmü gereği yüksek maaşlı memurların maaşlarından daha az kesinti yapılırken düşük maaşlı memurlardan daha fazla kesinti yapılmaktadır.

A+A-

Uygulama Sona Ermeli
666 sayılı KHK ile getirilen düzenlemeler neticesinde yüksek maaşlı memurların maaşlarının hesaplanma yöntemi değiştirilmişti. Bu ise çeşitli sorunlara neden oldu. Yeni uygulama ile birlikte yüksek maaş alan memurların maaşlarından daha düşük kesintiler yapılmakta iken düşük maaşlı memurlardan daha fazla kesinti yapılmaktadır. Bu da adaletsizliğe sebebiyet vermektedir. 

Sağlık Raporları
666 sayılı KHK hükümlerine göre yüksek maaşlı memurların maaşlarından sağlık raporları nedeniyle herhangi bir kesinti yapılmamaktadır. Ancak düşük maaşlı bir memur senede 8 gün rapor alması durumunda zam ve tazminatlarından %25 oranında bir kesinti yapılacaktır. Bu da daha düşük bir maaş anlamına gelmektedir. Oysaki daire başkanı, genel müdür gibi yüksek maaş alan memurlarda böylesi bir durum söz konusu değildir. 

Kamu kurumlarında çalışan işçilere bakıldığında ise böylesi bir düzenlemenin olmadığı görülmektedir. Bu durum sadece düşük maaşlı memurları olumsuz etkilemektedir. İşte bu sebeple adaletsizliğin ortadan kalkması için acilen bir düzenleme yapılması gerekmektedir. 

Bu uygulamanın son bulması için kanun değişikliği gerekmektedir. Seçim öncesi çıkarılan torba yasalardan birisinde bu düzenleme yapılarak geçirilmesi mümkündür. Ancak bu konuda herhangi bir adım atılmadığını ifade etmek gerekir. Umarız ki kısa sürede çözülür.
 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.