1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. E YDS Puanı İle Yabancı Dil Tazminatı Alınabilir Mi?
E YDS Puanı İle Yabancı Dil Tazminatı Alınabilir Mi?

E YDS Puanı İle Yabancı Dil Tazminatı Alınabilir Mi?

Devlet Personel Başkanlığı tarafından e-YDS puanı ile yabancı dil tazminatı alınabileceğine ilişkin görüş bildirildi.

A+A-

e-YDS İle YDS Eşdeğer Midir?
Son birkaç senedir ÖSYM tarafından Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS) sınavı yapılmaktadır. YDS sınavı bahar ve sonbahar dönemlerinde olmak üzere senede iki kere yapılmaktadır. Bu sınava giremeyen adaylar için e-YDS fırsatı sunulmuştur. ÖSYM sınav binalarında elektronik olarak sınav yapılacaktır. Yabancı dil sınavı elektronik ortamda yapılırken, kulaklıktan sorular adaylara okunacaktır. Böylece adaylar dinleme, telaffuz gibi konularda da kendisini geliştirebilir. 

YDS senede 2 kere yapılıyorken, e-YDS senede 12 kez yapılmaktadır. Her ay bir e-YDS yapılmaktadır. Bu sınav Ankara ve diğer bazı illerde yapılabilmektedir. Teknik altyapı gerektiği için her ilde yapılamaz.
Bunlar dışında sınav süresi, soruları, soruların zorluğu gibi konularda iki sınavın hiçbir farkı yoktur. Sınav sonuçlarının geçerlilik süreleri, bu puanının kullanılacağı yerler gibi konularda aynı etkileri doğururlar. Yani bu iki sınavın doğurduğu sonuçlar da aynıdır. 

e-YDS İle Dil Tazminatı Alınır Mı?
Devlet Personel Başkanlığı’na e-YDS puanı ile yabancı dil tazminatı alınıp alınmayacağı konusunda görüş sorulmuştur. 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 2 nci maddesine uygun olması halinde dil tazminatı alınabileceğini belirtmiştir. 

Kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen personeller belirli seviyede dil biliyorsa yabancı dil tazminatı alacaktır. Bunun için yabancı dil bilgisini, bu alanda yapılan sınavlarla ispatlamak gerekir. 

28518 sayılı kanuna göre yabancı dil bilgisi seviye tespit sınavı ÖSYM tarafından yapılır. 2017 tarihli düzenleme ile ÖSYM e-YDS yaptığını kurumlara resmi yazı ile iletmiştir. Bu sınavın söz konusu yönetmeliğe uygun şekilde yapıldığı belirtilmiştir. Bu yazıda YDS ile e-YDS sınavının kazandırdığı hakların aynı olduğu açıklanmıştır. 

DPB tarafından yukarıda açıkladığımız hükümler ve ÖSYM’nin yazısı hatırlatılmıştır. Bu nedenlerden ötürü YDS ile e-YDS’nin aynı sonuçları doğurduğu belirtilmiştir. Dolayısıyla e-YDS puanının yeterli olması halinde yabancı dil tazminatına hak kazanılacağı belirtilmiştir. Kamu personelleri her ay yapılan e-YDS sınavı ile yabacı dil bilgilerini ispatlayabilir ve tazminata hak kazanabilirler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.