1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Eczacı Olmak İçin Ne Yapmalı?
Eczacı Olmak İçin Ne Yapmalı?

Eczacı Olmak İçin Ne Yapmalı?

Eczacı olmak isteyenler hangi eğitimi almalı, işe nasıl başlamalı bu makalemizle kolayca öğreneceksiniz. Eczacılık Eğitimi.

A+A-

Eczacılık temel olarak hastaların doğru ve etkili ilaçlarını kullanmasını sağlama işidir. İnsan sağlığı ile direk ilgili olduğu için özen isteyen bir meslektir. Eczacılık sayısal bölüm öğrencilerinin gözde mesleklerindendir. Lisede sayısal alanı seçen öğrenciler, üniversiteye hazırlık sınavında 5 yıllık eczacılık fakültesi tercih edebilirler.

Sayısal alanda puan üstünlüğü tıp, diş hekimliği ve eczacılık şeklinde ilerler. Bu yüzden sınavdan hatırı sayılır bir puan alınmalıdır.

Fakültede ilk 2 yıl genel eğitim, sonraki iki yıl zorlu bir farmakolojik eğitim ve son sene ise bitirme tezi ve staj yapılır. 5 yıllık eczacılık fakültesini bitiren öğrenciler lisans değil, yüksek lisans derecesi ile mezun olur.

İş Alanları; Eczacılık mesleği ülkemizde oldukça yanlış tanınmaktadır. Yalnızca hastane köşelerinde açılan eczaneler bilinmekte ve bir bakkalla aynı kefeye konmaktadır. Halbuki eczacılık serbest eczane eczacılığından ibaret değildir.

Hastane eczacılığı ve endüstri eczacılığı dalları da mevcuttur. Özellikle endüstri eczacılığı bu alanda üretmek isteyenler için caziptir. Çünkü yeni ilaçların üretilmesi sürecinde görev yaparlar ve yeniliklere imza atarlar.

Eczacılık serbest bir meslek olarak idame ettirildiğinden eczacıların kazancı farklılık gösterir. Ancak eczacıların üst gelir grubundan olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Maaşlı olarak çalışacaklarsa da dolgun maaşlar ile görev yapacaklardır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.