1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Eczacılık Fakültesi Kontenjanları Azaltılmalı
Eczacılık Fakültesi Kontenjanları Azaltılmalı

Eczacılık Fakültesi Kontenjanları Azaltılmalı

Türk Eczacıları Birliği tarafından yapılan yazılı açıklamada eczacılık fakültelerinin sektörün ihtiyaçlarına göre dizayn edilmesi ve kontenjanlarının azaltılması talep edildi.

A+A-

Puan Sınırlaması Getirilmeli
Tıp, mühendislik ve hukuk fakültelerinde olduğu gibi eczacılık fakültelerine de puan sınırlaması getirilmesi Türk Eczacıları Birliği’nin yayınladığı açıklamada yer buldu. İş hayatında eczacıların sayısının giderek artması ve iş bulma imkanının zorlaşması nedeniyle puan sınırlaması getirilmesi talep ediliyor. İlk 60 bini kapsayacak şekilde getirilecek olan düzenleme ile birlikte en azından önümüzdeki yıllar için daha planlı bir yönetim sağlanabilecektir. Ayrıca kontenjanların azaltılması da eczacılık fakültesi öğrencilerinin iş olanaklarını daha da çok genişletecektir. 

Her yıl eczacılık fakültelerinden mezun olan öğrencilerin sayısı 2 bin civarında olurken açılabilecek eczane sayısı 1.800 olarak belirlenmiştir. Bu ise mezun olan gençlerden bir kısmının kesinlikle işsiz kalacağını gösteriyor. Acil önlem alınmaması durumunda bu oran giderek daha da çok artacaktır. İşte bu sebeple acilen önlem alınması gerekiyor. 

TEB’in talepleri arasında yeni eczacılık fakültesi açılmaması ve var olanların bir kısmının da kapatılması yer aldı. Üniversite ile sanayinin iş birliği yaparak toplumun ihtiyaçlarına yanıt vermeleri de TEB’in talepleri arasında yer alıyor. YÖK Başkanı Yekta Saraç tarafından yapılan açıklamada da bazı bölümler için asgari koşulların belirlendiği ifade edilmişti. Bu alanlar arasında eczacılık bölümünün de yer aldığını ifade etmek gerekir.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.