1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Eğitim Kredisi Nedir? Kimler, Hangi Şartlarla Alabilir?
Eğitim Kredisi Nedir? Kimler, Hangi Şartlarla Alabilir?

Eğitim Kredisi Nedir? Kimler, Hangi Şartlarla Alabilir?

Çocuğunun eğitim masraflarını karşılayamayan veliler, eğitim kredisi ile maddi destek almaktadır.

A+A-

Eğitim Masrafları Arttı, Krediye Rağbet Var
2019-2020 eğitim döneminin başlamasına sayılı günler kaldı. Çocuklar okul heyecanı yaşarken, veliler ise masrafları hesaplıyor. Yüksek enflasyon ve her şeyin zamlanması eğitimi de etkiledi. Okul ücretleri, servis parası, yol, yemek gibi kalemler de pahalandı. Çocuğuna daha iyi bir eğitim aldırmak isteyen veliler ise çareyi eğitim kredisinde buluyor. 

Kamu ve özel bankalar tarafından sunulan eğitim kredisi ile okul masrafları karşılanabiliyor. Bu krediyi kullanmak isteyen aileler çocuğunun öğrenci belgesi, okul taksiti gibi belgeler ibraz etmesi gerekiyor. Gelir belgesi, kimlik fotokopisi, fatura, ikametgah gibi belgeler de istenebiliyor. Aileler bu şekilde faizli kredi çekiyor. 60 aya varan vade imkanlarıyla kredi kullandırılıyor. Geri ödeme planı da velilerin bütçesine göre yapılıyor. 

Eğitim kredisi genellikle veliler tarafından tercih edilse de öğrenciler de çekebiliyor. Üniversite ve daha yüksek öğrenim öğrencileri 18 yaşı geçtiği için kendi başına kredi kullanabiliyor. Ancak bunun içn öğrencinin belgelendirebileceği bir geliri olması gerekiyor. Özellikle üniversiteden daha yüksek öğrenim görenler bu krediye rağbet ediyor.

Nelere Dikkat Etmeli?
Her aile çocuğuna daha iyi bir eğitim vermenin hayalini kuruyor. Ancak bu uğurda geri dönülemez borçlara girilmemesi gerekiyor. Örneğin çocuğunu özel okula göndermek isteyen aile kredi kullanırken sürekliliği düşünmelidir. İlk sene çekilen kredinin ödemesinin devam edeceği unutulmamalıdır. Bu nedenle sonraki senelerde eğitim masrafları çok daha fazla katlanacaktır. Çoğu aile böyle bir durumla karşılaşınca çocuğunu özel okuldan almak durumunda kalıyor. Ancak çocukların eğitim hayatında özel devlet okulları geçişi olması onların başarısını olumsuz etkiliyor. Aileler bütçe planlamasını buna göre yapmalıdır. Çocuğunu özel okula gönderirken en az 4 yıl boyunca devam edecek gibi planlama yapmalıdır.

Diğer bir husus ise ailenin geride kalan çocukları için planlamam yapılmasıdır. İlk çocukta çekilen kredinin bir türlü ödenememesi, katlanarak artması gibi sebeplerden ötürü sonraki çocuklara fırsat eşitliği sunulamayabiliyor. Bu yüzden kredi kullanırken mutlaka doğru şekilde planlama yapılması gerekiyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.