1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Eğitim Uzmanları Mali Kayıplarının Telafi Edilmesini İstiyor
Eğitim Uzmanları Mali Kayıplarının Telafi Edilmesini İstiyor

Eğitim Uzmanları Mali Kayıplarının Telafi Edilmesini İstiyor

Millî Eğitim Bakanlığı merkez teşkilatında görev yapan eğitim uzmanları, toplu sözleşme görüşmeleri ile mali kayıplarının giderilmesini istiyor. Mağduriyet Giderilsin...

A+A-

MEB merkez teşkilatında görev yapan eğitim uzmanları 652 sayılı KHK ile milli eğitim uzmanı ve eğitim uzmanı olarak sınıflanmıştır.

Bu değişiklikler yapılmadan önce eğitim uzmanları maaş ve 18 saat ek ders ücreti üzerinden hesaplanıyordu.  Değişiklikle ek ders ücreti kaldırıldı ve yerine tazminat ile gösterge düzenlemesi yapıldı. Değişiklik 2011 yılında yapılmasına rağmen, halen özel hizmet tazminatı ve ek ödeme esas gösterge rakamları güncellenmedi. Bu yüzden de değişiklik eğitim uzmanlarının aleyhine olmuştur ve mali kayıplar yaşanmıştır. 

Değişiklikten önce eğitim uzmanları şube müdürleri ile aynı hizmet sınıfındaydı ve görevde yükselme ile atanıyordu. Şimdi ise şube müdürleri ile eğitim uzmanları arasında açıkça ücret eşitsizliği oluşmuştur. Maaşlarında yaklaşık 1.200 TL kadar bir fark mevcuttur. Şube müdürü ile aynı sınıftaki eğitim uzmanı, şu anda öğretmenden bile az maaş almaktadır. 

Merkez teşkilatında görevli ve haftada 18 saat ek ders ücreti olan bir öğretmenler ile eğitim uzmanı arasında 800 TL kadar maaş farkı vardır. Eğitim uzmanları öğretmenlerden bile az maaş alır hale gelmiştir. Üstelik bu durum MEB’e özgüdür. Diğer bakanlıklarda görevli olan eğitim uzmanlarının mali hakları daha fazladır. Eğitim uzmanları mağduriyetlerinin toplu sözleşme görüşmelerinde dile getirilmesini istiyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.