EGM Polis Alımı KPSS Puan Şartı Esnekliği

EGM Polis Alımı KPSS Puan Şartı Esnekliği

Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Alımı KPSS puan şartı esnekliği adaylarla paylaşıldı. Bilindiği üzere EGM polis alımı lise mezunu için KPSS 70 puan, önlisans için KPSS 65 puan ve lisans mezunu KPSS 60 puan şartları aranıyordu.

Emniyet Genel Müdürlüğü polis alımı KPSS puan şartı esnekliği medde halinde verildi. EGM polis alımı lise KPSS 70 puan, önlisans KPSS 65 puan ve lisans KPSS 60 puan şartı aranıyordu. Paylaşılan bu maddeye göre İçişleri Bakanlığı bünyesinde esnekliğe sahip bir madde olarak yönetmeliğe ilave edilmiştir. İşte o madde;

Emniyet mensubu olmayan adayların KPSS taban puanı ve puan türü Bakanlık onayıyla belirlenir. İlan edilen KPSS taban puanına göre yeterli sayıda müracaatın olmadığı durumlarda, taban puanı Bakanlık onayıyla değiştirilebilir. Bu durum KPSS puanını Bakanlık düşürebilir anlamı çıkıyor.

Ayrıca Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı Yönetmeliğinde, Polis ve Polis Amirleri Eğitimi Merkezi Giriş ve Eğitim-Öğretim Yönetmeliğinde ve Polis Meslek Yüksekokulları Giriş Yönetmeliğinde değişiklikler yapıldı.

Yönetmeliklere bazı görev ve kadro tanımları da eklendi. Şehit veya vazife malulü eş veya çocukları ve bu vatandaşların hakları ile önceliklerine dair maddeler getirildi.

Değişikliklerde göze çarpan en önemli detay ise yönetmeliğe Cumhurbaşkanı ile Resmi Gazete'nin eklenmesiydi. Alım yapılacak polis adayı, polis memuru ya da çarşı ve mahalle bekçisi kadro sayısı ile alım duyuruları Personel Dairesi Başkanlığı tarafından yapılıyordu.

Bu yeni yönetmeliğe eklenen madde uyarınca alım yapılacak sayı, başvuru ve sınav tarihleri, Resmî Gazete ile Cumhurbaşkanınca belirlenen kurumun internet sitesinde ve Başkanlıkça hazırlanan Sınav Başvuru Kılavuzu ile Başkanlığın resmi internet sitesinde ilan edilmesi kararlaştırıldı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
12 Yorum