1. HABERLER

  2. MEVZUAT

  3. EGM Polis Alımı Renk Körlüğü Resmi Açıklaması
EGM Polis Alımı Renk Körlüğü Resmi Açıklaması

EGM Polis Alımı Renk Körlüğü Resmi Açıklaması

EGM tarafından yeni yapılan bildiri ile renk körlüğü ile polis alımına başvuru yapamayan adayların durumu değerlendirilerek açıklama yapıldı. Renk körlüğü araştırma sonucu 27 ülke araştırma sonucu olarak karar verilmiştir.

A+A-

EGM polis alımı renk körlüğü konusunu çözmek için 27 farklı ülkede araştırma yaparak sonuca varıldı. Yeni yapılan yönetmelik değişikliği ile ilgili bu duruma atıfta bulunuldu. Ayrıca bir çok sağlık sorunu ile ilgili iyileştirme yapıldı. İyileştirilme yapılan hastalıklar yayımlandı.

Emniyet Genel Müdürlüğü polis alımı için renk körlüğü güvenlik zafiyeti oluşturacağı gerekçesiyle devam edilmesine karar verildi.

Anemi, tiroid hastalıkları, safra kesesi polipleri ve taşları, hemanjiom (iyi huylu damar tümörü), cilt altı yabancı cisimler, yüksek frekanstaki işitme kayıpları, atnalı böbrek, böbrek taşları, psikiyatrik tedavi geçmişi gibi birçok konuda ise polis olmak isteyen vatandaşların lehine olacak şekilde iyileştirme yapıldığı belirtildi.

Emniyet Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, "Çeşitli ülkeler üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda renk körlüğü uygulamasının güvenlik zafiyeti oluşturacağı gerekçesiyle polis alımlarında uygulamanın devamına karar verildi. Polis alımında vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun talimatıyla Emniyet Genel Müdürlüğü, yurt içi ve yurt dışındaki uygulamaları araştırdı.

Araştırma yapılan ülkeler Amerika, Çin, Almanya, Fransa, Japonya, Avusturya, Danimarka ve İtalya'nın aralarında bulunduğu 27 ülkede polisliğe girişte yapılan renk körlüğü uygulamaları incelendi. Bu ülkelerin de aralarında bulunduğu birçok gelişmiş ülke başta olmak üzere renk körlüğü bulunanların polis olmadığı görüldü. Yine araştırmada farklı uygulamaların olduğu belirtilen birkaç ülkede ise yapılan görevlendirme şekillerinin ülkemizdeki polisin çalışma şart ve usullerine uymadığı ve ülkemiz haricindeki diğer ülkelerin de bu durumu güvenlik zafiyeti olarak değerlendirdiği tespit edildi. Ayrıca Sağlık Bakanlığı, üniversiteler ve hakem hastanelerde görevli göz hastalıkları uzman doktorları ile yapılan görüşmeler sonucunda ise kısmi renk körlüğünün kendi içerisinde önem sırasına ayrılabilmesinin tıbben mümkün olmadığı kanaati ve görüşü bildirildi.

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği'nde 29 Eylül 2019 tarihinde yayımlanan düzenlemeye göre anemi, tiroid hastalıkları, safra kesesi polipleri ve taşları, hemanjiom (iyi huylu damar tümörü), cilt altı yabancı cisimler, yüksek frekanstaki işitme kayıpları, atnalı böbrek, böbrek taşları, psikiyatrik tedavi geçmişi gibi birçok konuda polis olmak isteyen vatandaşların lehine olacak şekilde iyileştirme yapıldı.

egm-renk-korlugu-mevzuat.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
18 Yorum