Ehliyetler artık taşınmayacak! Bakan Soylu’dan önemli açıklama

Ehliyetler artık taşınmayacak! Bakan Soylu’dan önemli açıklama

2020 yılı dahilinde teknolojik angaje programları kapsamında ele alınan yeni bir çalışmaya göre bundan sonraki süreçte vatandaşların ehliyet kartlarını taşımayacakları ilan edildi. Açıklamayı Bakan Soylu yaptı.

Hükümet genelinde yapılan çalışmaların tasarıları ve fizibilite çalışmaları üzerinde varılan uzlaşı kararları bakanlar ve bakan sözcüleri tarafından açıklanmaya devam ediyor. Yapılan son açıklamalar ile gündemde yer alan isim Bakan Soylu oldu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yapılan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri konuşmaları dahilinde yer alan açıklamalarda; vatandaşların bundan sonraki süreçte yeni kimlik kartları aracılığı ile birçok avantaja sahip olacağı bilgisi beyan edildi.

Ehliyet Taşıma Devri Sona Eriyor!

Bilindiği üzere sürücülerin özellikle trafikte ve seyir halinde herhangi bir sebepten dolayı çevirmeye girmeleri ve polisler tarafından kimlik kontrolüne tabi tutulmaları sürecinde ehliyetlerini yanlarında bulundurmamaları durumunun ağır cezaları bulunuyor.

Çoğu zaman ehliyet sahibi vatandaşların da mağdur oldukları bu durumlara ilave olarak bir de online sistemde yer almayan eski tip kimliklerin kopyalama ve taklit durumlarında kullanılmasından dolayı asayiş anlamında sorunlar yaşayan vatandaşların bu mağduriyetlerinin de sıfırlanacağı açıklandı.

Yapılacak olan yeni çalışma ile birlikte sürücülerin ehliyet taşıma yükümlülüklerinin yerine kimlik kartı ile sürücü belgesi beyan sürecinin başlayacağı açıklandı.

Yeni Kimliklerde Çipli İşlem Yapılacak

Bakan Soylu tarafından yapılan açıklamada; vatandaşların randevu alarak şahsen yapacakları basit bir işlemin akabinde; çipli olan yeni kimlik kartlarına, yeni tip ehliyet bilgileri transfer edilmiş olacak.

Vatandaşların bu işlemi yaptırabilmeleri için Nüfus Müdürlüklerinden randevu alarak şahsen işlem yaptırmaları gerekmektedir. Söz konusu işlem dahilinde vatandaşlardan herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.

Pazartesi Başlıyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı açıklamada; Türkiye genelinde pazartesiden itibaren, yeni tip sürücü belgeleri için alınan karara göre; her vatandaş için Nüfus Müdürlükleri'nden randevu alınmak suretiyle yeni nesil kimlik kartlarına yükleme işleminin yapılacağı beyan edildi. 

Covid 19 Endişesi

Söz konusu uygulamanın pazartesi gününden itibaren yapılacağını öğrenen vatandaşlar ise sosyal medya üzerinden pandemi endişelerini dile getirdi. Şahsen ve fiziken yapılacak olan başvuruların, pandemi sürecinin bu zorlu günlerinde online yapılmasını talep eden vatandaşların taleplerinin karşılık bulup bulmayacağı merak konusu oldu.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.