1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Ek Ders Ücreti Ücretli Öğretmenlerin de Yasal Hakkıdır
Ek Ders Ücreti Ücretli Öğretmenlerin de Yasal Hakkıdır

Ek Ders Ücreti Ücretli Öğretmenlerin de Yasal Hakkıdır

Öğretmenlere 10 saat ders karşılığı verilen 1 saat hazırlık görevi karşılığı ek ders ücreti, ücretli öğretmenlerin de hakkıdır. Bu ücretin ödenmesi için yönetici ve öğretmenlerin fiilen derse girmesi şarttır. Hazırlık Ve Planlama Karşılığı Ek Ders Ücreti,

A+A-

Hazırlık Ve Planlama Karşılığı Ek Ders Ücreti

MEB yönetici ve öğretmenlerinin ders ve ek ders saatlerine ilişkin karar ile öğretmenlerin ek ders ücretleri düzenlenmiştir. Bu karara göre her derecedeki örgün eğitim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenlere hazırlık görevi karşılığı ek ders ücreti ödenmektedir. Bu ücret öğretmenlerin derslere hazırlık ve planlama için harcadığı emek ve zamana karşılık olarak ödenmektedir. Haftada en fazla 3 saatlik hazırlık görevi ek ders ücreti ödenecektir. Öğretmenlere her 10 saatlik ders için 1 saat hazırlık ek dersi ödenir. Haftada 30 saat ders için en fazla 3 saat hazırlık görevi ek ders ücreti ödenecektir. 

Ücretli Öğretmenlerin Hazırlık ve Planlama Görevi

Ücretli öğretmenler, öğretmen sayısının yetersiz olması halinde görevlendirilir ve ders ücreti karşılığı çalışırlar. Bu kapsamda ücretli öğretmenlerin zorunlu ders görevi yoktur ve sadece ek ders alırlar. Girdikleri ders karşılığı ücret almaktadırlar. Ücretli öğretmenler haftada 30 saate kadar ek derse girebilecektir. Ancak ücret olarak sadece girdikleri ek dersler için ücret alırlar. Ücretli öğretmenlere hazırlık ve planlama karşılığı ek ders ücreti ödenmemektedir. 

Halbuki ücretli öğretmenler de haftada 30 saate kadar fiilen derse girmektedir. Elbette ki bu derslere girmek için hazırlık ve planlama yapmak gerekir. Kadrolu öğretmenlerin ders dışı hazırlık ve planlama için harcadığı emek ve zaman aynı şekilde ücretli öğretmenler tarafından da harcanmaktadır. İlgili yasal mevzuat hükümlerine göre de bu ücret ödenmelidir. Ücretli öğretmenler görev yaptıkları kurumlardan bu ücreti talep edebilirler. Haftada 10 saat ve daha fazla derse giren öğretmenlere haftada 1 saat, haftada 20 saat ve daha fazla ders girenlere haftada 2 saat ve haftada 30 saat derse girenlere haftada 3 saat planlama ve hazırlık karşılığı ek ders ücreti ödenmelidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum