Ekonometri Mezunlarına Kaymakamlığa Atanma Şansı

Ekonometri Mezunlarına Kaymakamlığa Atanma Şansı

Ekonometri Mezunlarına Kaymakamlığa Atanma Şansı! Ekonometri mezunları için kaymakamlık şansı YÖK kararı ile geçen yıl kısıtlandırılmıştı. Peki, yeni karar ne?

YÖK’ün aldığı karara göre Ekonometri mezunları yüzde 80 şartını taşımıyor. Bu durumda kaymakam adaylığı sınavlarına başvurmamaları kararı verilmişti. Ekonometri mezunları kaymakamlığa atanabilecek mi sorusu yeniden gündeme gelmeye başladı.

Mahkeme Kararı

Alınmış olan karar, ekonometri mezunlarının Kaymakamlığa başvurusu yapamayacağı yönündeydi. Ancak bunun sonrasında, YÖK’e dava açıldı. Yani alınan bu karar karşısında durmak, ekonometri mezunlarının da Kaymakamlık için başvuru yapabilmesini sağlamak açısından olay davaya intikal etti. Peki, karar ne oldu? Mahkeme sonucunda ne oldu?

Merak edilenler arasında, mahkeme kararının ne olduğu var. YÖK’ün bu kararının iptali istemi ile açılan davada Mahkeme YÖK’e hangi bilimsel çalışmalar ile %80 karşılamıyor sonucuna ulaşmış olduklarını sordu. %80 şartını taşıyıp taşımadıkları sonucunda alınmış olan bu karar için ne gerekçe ile bu şeklide bir durumun ortaya çıkmış olduğu soruldu. YÖK’ün mahkemece sorulan bu soruya tam anlamıyla bir gerekçe gösteremiyor olduğu sonucu da alındı. YÖK’ün mahkemenin bilgi istemeni karşılayamaması sonrasında ise Ankara 6.İdare Mahkemesi YÖK işlemini iptal ederek sonucu açıklamıştır.

YÖK kararının iptali Ankara 6.İdare Mahkemesi tarafından olmuştur. Mahkemece alınan karar sonrasında ise YÖK tarafından yeni kararın açıklanması sağlanmış oldu. Bakıldığında yeniden kaymakamlık sınavlarına başvuruların gerçekleşmesi Ekonometri mezunu kişiler tarafından da olacaktır.

YÖK’ün Yeni Kararı Açıklandı

Yeni karar açıklandı. İptal kararının tebliğ sonrasında YÖK yeni bir karar aldı. Ekonometri mezunlarının kaymakam adaylığı kapsamında sınav başvurularını yapmasının mümkün olduğu açıklandı. Bu şekilde alınan yeni karar sayesinde direkt olarak kaymakamlık başvurularının gerçekleşmesi de sağlanıyor olacak.

12.08.2020 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında, 2547 sayılı Kanunu’nun 2880 sayılı Kanun’la değişik 43/b maddesi uyarınsa Ankara 6.idare mahkemesinin 2019/1723 E.2020/783 K. Sayılı ara kararına esas olan hususlar dikkate alınarak öncesinde ki kararın iptali açıklanmıştır. YÖK’ün yeni kararı kaymakamlık kapsamında sınava başvuru yapacak kişiler arasında ekonometri mezunları da olabilir. Başvurunun gerçekleşmesi, sonuçların açıklanması YÖK tarafından olacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.