Ekonomi İçin Yeni Önlemler Geliyor

Ekonomi İçin Yeni Önlemler Geliyor

Corona virüs pandemisinde normalleşme sürecine girilmesine rağmen ekonomide istenilen hareketliliğin yaşanmaması nedeniyle hükümet yeni önlem ve destek paketlerini hazırlıyor.

Corona virüs pandemisinin ilk dalga etkisinin azalmasından sonra Türkiye birçok ülkede olduğu gibi normalleşme sürecine girmişti. Fakat hem corona virüs pandemisi ikinci dalga riski hem de dünya çağında ekonomilerde yaşanan daralmalar ile birlikte Türkiye ekonomisinin beklenen performansı sergileyemediği görülüyor.

Özellikle turizm ve havacılık başta olmak üzere birçok sektörde büyük zarar ve kayıpların yaşanması sektör temsilcilerini oldukça zorluyor. Ekonomi ve Maliye Bakanlığı bu durumun önüne geçmek ve ekonomide dengeyi tekrar sağlamak adına bir dizi önlem ve destek paketi hazırlıklarında son aşamaya geldiği ve kısa sürede açıklayacağı ifade ediliyor.

Havacılık Sektörü Zor Durumda

Corona virüs pandemisinden en çok etkilenen ve hali hazırda etkilenmeye devam eden sektörlerin başında ise havacılık sektörü geliyor. Türk havacılık sektörünün 2 dev firması THY ve Pegasus 2020 yılı ilk 6 aylık faaliyet raporlarını açıkladılar. Buna göre YHY 4,2 milyar Pegasus ise bu dönemde 1,3 milyar TL zarar ettiğini açıkladı. İki şirketin toplam zararı 5,5 milyar TL’yi bulurken sektörde ki diğer firma ve iştiraklerin zararları ile birlikte toplam zararın 8 milyar TL’yi geçtiği ifade ediliyor. Birçok ülkede iflas noktasında gelen havayolu firmaları devlet destekleri ile ayakta kalabiliyor. Bu noktada Bakanlık havacılık sektörü ile ilgili oldukça kapsamlı bir destek paketi sunmaya hazırlanıyor.

Turizm Firmaları Zor Durumda

Ülkemizde corona virüs pandemisinden en çok etkilenen diğer bir sektör ise Turizm sektörü oldu. Son dönemde Almanya, İngiltere ve Rusya’dan turistlerin gelmesi ile biraz olsun nefes alan sektör yine de oldukça büyük bir kriz yaşıyor. Geçtiğimiz sene 30 milyar Doları geçen Turizm gelirinin bu sene ancak 10 milyar dolar seviyesinde olması bekleniyor. Birçok turizm işletmesi sezonu zaralar devam ettirirken Ekonomi ve Maliye Bakanlığının diğer bir destek paketi ise Turizm sektörüne yönelik olacağı ifade ediliyor. Ayrıca ekonomik hareketlilik için ÖTV oranlarında yeni indirimlerin gelebileceği ifade ediliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.