Ekonomi Sorunu Sanayiyi, Azalan Üretim Elektriği Etkiledi!

Ekonomi Sorunu Sanayiyi, Azalan Üretim Elektriği Etkiledi!

Yavaşlayan üretimin akabinde, elektrik tüketimi de azaldı. Elektrik tüketimi de yıllık bazda büyük ölçüde azaldı.

Türkiye genelinde bakıldığında 2019 yılına göre elektrik tüketiminde azalma söz konusu. Bakıldığında 0.6 oranında bir azalma olduğu görülüyor. Sanayide yaşanan yavaşlamanın akabinde, elektrik tüketiminin doğrudan etkilendiği de somut olarak görülmüş oldu.

2019 Yılı Elektrik Tüketimi

Peki, elektrik tüketimi ne kadar azaldı? Bakıldığında 2019 yılında 290ç2 teravatsaate (TWh) düşüş yaşanmış olduğu görülüyor. 2018 yılında ise 292.4 TWh, 2017 yılında 289.9 TWh seviyesinde olduğu görülüyor.

Ekonomide yaşanan sorunlar bu durumun en önemli göstergesi. Çarkların yavaşlaması demek, aynı zamanda elektrik tüketiminin de azalması demek oldu. 2019 yılının ilk 10 ayında 4.46 oranında gerileme gösterdi.

Düzenleme Kurumu (EPDK) verileri kapsamında ise 2019 Ocak – ekim döneminde sanayi sektöründe elektrik tüketiminin 77.8 TWh olduğu, 2018’in aynı döneminde ise bu rakamın 81.4 TWh olduğun kayıtlara geçerek, somut olarak da ekonominin elektrik tüketimine etkisi görülür halde sunulmuştur. Bunu göz önünde bulundurarak, elektrik tüketiminde ki azalmanın piyasa akabinde olduğu sonucu çıkıyor.

Elektrik Tüketiminde Azalma

Elde edilen resmi sonuçlara göre direkt olarak azalmanın olduğu görülüyor. Bu durumun önüne geçmek açısından yapılması gereken, aslında tamamen ekonominin düzelmesi, üretim artışının olması ile elektrik tüketiminde de artışların olmasıdır. Elektrik tüketimi olacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.