1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ekonomik Güven Endeksi Artış Gösterdi
Ekonomik Güven Endeksi Artış Gösterdi

Ekonomik Güven Endeksi Artış Gösterdi

Yapılan araştırmalar neticesinde Aralık ayı ekonomik güven endeksi 75,2 olarak gerçekleşti ve bir önceki aya göre %2 oranında arttı.

A+A-

Tüketici Güven Endeksi Geriledi
Yapılan araştırmalar neticesinde genel olarak ekonomik güven endeksinde yükselme gözlemlendi. Ortalamayı artıran sektörler ise imalat, perakende ve hizmet sektörleri olarak belirlendi. Buna karşılık tüketici güven endeksi ile inşaat sektörü güven endeksinde gerileme yaşandı. Kasım ayı içerisinde güven endeksi 73,7 seviyesinde iken Aralık ayında bu seviye 75,2’e çıktı. 

Tüketici güven endeksi 58,2 seviyelerine gerilerken inşaat sektörüne ait güven endeksi de 55,4 seviyelerine geriledi. İmalat sektörüne olan güven ise 97,7 seviyelerine ulaşarak güven tazeledi. Buna karşılık perakende sektöründe güven endeksi 96,4 seviyesine yükseldi. Bu göstergelere göre ekonomiye olan güven sektörel olarak değişiklik gösteriyor. Ancak genel olarak değerlendirdiğimizde ise ekonomiye olan güvenin artış gösterdiği görülmektedir. 

Ekonomik Hedefler
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bizzat açıklanan 100 günlük eylem planları iş dünyası tarafından da olumlu karşılandı. Bu sebeple yatırımcılar kendilerini güvende hissetmeye başladılar. Enflasyonun düşüş eğilimine girmesi, kur dalgalanmalarının da sona ermesi ekonomide dengelenme ve iyileşme sürecinin başladığını gösteriyor. Gelecek yıla ait hedeflerin de gerçekleştirilmesi halinde ekonomik büyüme ve istikrar çok daha iyi seviyelere ulaşacaktır. 2018 yılında gerçekleşen ihracat rakamları da ekonominin ne denli büyük bir potansiyele sahip olduğunu gösteriyor.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.