1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ekonomik Sorun Yok Manipülasyonlar Var
Ekonomik Sorun Yok Manipülasyonlar Var

Ekonomik Sorun Yok Manipülasyonlar Var

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, ülkemizin ekonomik durumunun yerinde olduğunu ifade etti ve olumsuz söylemleri spekülasyon olarak niteledi.

A+A-

Cari Açık ve Döviz İhtiyacı Düşüyor
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, Giresun’da bir iş toplantısına katıldı. Canikli, ülkemizin ekonomi ile ilgili bir sıkıntısının olmadığını ifade etti. Zaman zaman şoklar yaşandığını belirten Canikli, bu şoklardan çıkmanın biraz zaman aldığını da aktardı. Bunun sebebini ise Türkiye’de üretilebilmesine rağmen ithalat yapılmasına bağladı. Ülkemizin ithal ettiği ürünlerin %80’ine yakınının ülkemizde aynı kalitede ve fiyatta üretilebilmesine rağmen yurtdışından ithal edildiğini belirtti. Eğer ithal etmek yerine ülkemizde üretebilirsek bu durumda %5,5 oranında bir büyüme gerçekleşmesi mümkün olacaktır. 

Canikli seçim öncesinde birtakım spekülatif söylemlerin ortaya atıldığını da sözlerine ekledi. Ülkemizin cari açığı ile döviz ihtiyacının giderek azaldığını belirten Bakan Canikli, seçim sonrasında ekonomik sorunların baş göstereceğine dair söylentilere kulak asılmaması gerektiğini tavsiye etti. Bu söylentilerin tamamen asılsız olduğunu aktaran Canikli, ülkemizin dış kaynaklı şoklara dayanıklı hale geldiğini belirtti. bu kapsamda Trump’ın attığı son tweeti örnek veren Canikli, ekonominin bu tehditlerden hiç etkilenmediğini belirtti. 

Ülkemizin fındık ihracatına da değinen Canikli AK Parti dönemi ve öncesinde hemen hemen aynı oranda fındık ihracatı yapıldığını ancak AK Parti döneminde daha çok gelir elde edildiğini belirtti. Elde edilen gelirin ise 1,7 milyar dolar civarında olduğunu belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler