Eksik Yatan İkramiye KDK Kararı Sonrası Tam Yatırıldı

Eksik Yatan İkramiye KDK Kararı Sonrası Tam Yatırıldı

PTT'den emekli olan bir kamu görevlisine eksik yatırılan emekli ikramiyesi Kamu Denetçiliği Kurumu kararı sonrasında tam olarak yatırıldı.

1 Yıl Eksik Hesaplandı
PTT'de çalışan kamu görevlisi emekli olmak için dilekçe verdi. Ancak emekli ikramiyesi hesaplanırken 29 yıllık görev süresi 28 yıl olarak hesaplandı. Bunun üzerine PTT personeli Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvuruda bulundu. KDK bu talep karşısında SGK’dan savunma istedi. SGK’nın savunmasının incelenmesi sonrasında memur kişinin ikramiyesinin yanlış hesaplandığı belirlendi. 

KDK’nın tavsiye kararı sonrası SGK yeniden hesaplama yaparak eksik kalan ikramiye miktarını da yatırdı. Böylelikle sorun çözülmüş oldu. aynı durumda olan memurlar da SGK’ya başvuru yapmalarına rağmen sorunlarını çözemezler ise yargıya başvurmadan evvel KDK’ya başvuruda bulunabilirler. Bu sayede sorun daha kısa bir süre içerisinde barışçıl bir şekilde çözülecektir. 

KDK’nın vermiş olduğu kararlar tavsiye niteliğindedir. Dolayısıyla kurumların uymama gibi bir hakkı bulunmaktadır. Ancak yargıya başvurulduğunda KDK’nın vermiş olduğu karar da gerekçe gösterilebilecek. Bu süreçte SGK’nın vermiş olduğu savunmalar da aleyhine kullanılabilecektir. Aynı durumda olan memurlar KDK kararının numarasını alarak emsal gösterebilirler. Her ne kadar KDK kararları bağlayıcı olmasa da kurumların ne kadar oranda uydukları yılsonunda değerlendirilmektedir. Bu sebeple kurumlar yeniden değerlendirdikleri ve uygun gördükleri kararlara uymaya çalışıyorlar. Zaman kaybı yaşamamak için bu süreç oldukça dikkate değerdir.

İlgili Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.