1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. El Değiştiren Belediyelerde Sendikalı İşçiler Baskı Yaşıyor
El Değiştiren Belediyelerde Sendikalı İşçiler Baskı Yaşıyor

El Değiştiren Belediyelerde Sendikalı İşçiler Baskı Yaşıyor

Daha önce farklı bir partinin elinde olan belediyelerden 31 Mart seçimlerinde el değiştirenler, çalışanlarına başka sendika üyesi olmaları için baskı yapıyor.

A+A-

İşlerinden Olmaktan Korkuyorlar
31 Mart yerel seçimleri sonrasında pek çok belediyede parti değişikliği oldu. Bunun üzerine belirli bir partiye yakınlığı olan sendikalar ve sendikaya üye işçiler belediyenin el değiştirmesi ile sorunlar yaşamaya başladılar. Yeni gelen yönetime yakın sendikalara üye olmaları için baskı yapılan işçiler aynı zamanda işlerinden edilmekle de tehdit ediliyor. Bu baskıya ve tehditlere karşın gariban çalışanlar sendikalarını değiştirmek zorunda kalıyorlar. 

Parti fark etmeksizin yaşanan bu durum sendika özgürlüğüne vurulmuş bir ket olarak önümüzde durmaktadır. Zira çalışanlar istedikleri sendikaya üye olmakta özgürdür. Eğer sendikaların yasadışı faaliyetleri var ise ancak bu durumda sendika kapatılır ve işçilerin üye olması engellenebilir. Bu durumda herhangi bir hukuki ya da vicdani bir engel söz konusu değildir. Ancak herhangi bir illegal faaliyeti olmayan sendikalara üye olanların bu baskılara maruz kalması kabul edilebilir değildir. 

Bu tür uygulamalar Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine de aykırıdır. Dolayısıyla böylesi bir sorunla karşı karşıya kalıp işinden olan çalışanlar haklarını aramaları durumunda yargı yolu ile haklarına kavuşabilecektir. Ancak bu süreç oldukça sancılı ve uzun bir süreç olabilir. Dolayısıyla bunlar yaşanmadan bir tedbirin alınması oldukça önemlidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler