1. HABERLER

  2. HABER

  3. Emekli Çalışanların SGK Primleri Kesilecek mi?
Emekli Çalışanların SGK Primleri Kesilecek mi?

Emekli Çalışanların SGK Primleri Kesilecek mi?

Emeklilik sonrasında aktif olarak çalışma hayatına devam eden vatandaşların SGK primlerinin kesintisi hakkında bilgilendirmeler yapılıyor. Detaylar haberimizde.

A+A-

Türkiye genelinde bulunan ve yıllardır aktif olarak çalışma hayatında emek veren vatandaşların, aktif çalışma hayatlarını çeşitli nedenlerle sonlandırmaları halinde hala çalışmaya devam etmeleri durumunda bir takım konularda vatandaşlar bilgilendirilmeye ihtiyaç duyor.

Bazı vatandaşların bulunduğu şartları sağlayamayacak koşullarda çalışamayacak duruma geldiği için malulen emekli olmaları gerekirken, bazı vatandaşlar ise prim günü ve yaş şartlarını sağlamış olduklarından dolayı emeklilik kararını erken alabiliyor.

Bahsi geçen durumlarda emekli olup çalışma hayatlarını sonlandıran vatandaşlar emekli maaşı ile geçinmek zorunda kalırken, söz konusu durumlarda tecrübesinden faydalılmak için başka bir kurumda, ya da malul durumu engel olmadığı hallerde başka pozisyonlarda emeklilik sonrasında çalışmalarına devam edebiliyorlar.

Bu durumlarda vatandaşların en çok merak ettiği , bu durumun kanunsuz olup olmadığı ve bu durumda SGK primlerine dair bir kesinti yaşanıp yaşanmayacağı konusu olmaktadır.

İlgili açıklamalar ve kanun maddelerinde yer alan ifadelere göre özel şirketlerde gerekli ödemelerin yapılması halinde vatandaşların emeklilik sonrası da çalışabilmesi mümkğn olup; kamu kurumlarında ise emeklilik maaşlarının kesintiye uğratılması halinde çalışmalara devam edebiliyorlar.

Bu durumlarda ise vatandaşların mevcut maaşlarından herhangi bir kesinti olmayıp; devleti konu hakkında bilgilendirmek ve işverenin sigorta yükümlülüklerini yerine getirmesini teyit etmek için prim kesintisi ödemeleri yapılması şartı yer alıyor.

Söz konusu hesaplamalara göre ise bu durumda; bir işyerinde 4/a dahilinde SGDP ödemesi yapılarak hizmet veren kişilerin işyerinden aldıkları ücretlerden, daha önceki uygulamalarda da olduğu gibi yüzde 7.5 işçi payı, yüzde 22.5 +2 (KVS) işveren payı olmak üzere 4/a SGDP kesintisi yaşanacağı ilan edilmetedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.