Emekli maaşına haciz için kritik uyarı geldi

Emekli maaşına haciz için kritik uyarı geldi

Türkiye genelinde yaklaşık olarak 13 milyonluk bir nüfusa ve önemli bir politika nüfuzuna sahip olan emekliler grubu için Koronavirüs sürecinin akabinde maaşlara haciz başlatıldığı iddia edildi. Emekliler için kritik haciz uyarıları uzmanlar tarafından ya

2020 yılının başından itibaren dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs sürecinin Türkiye genelinde normalleşme sürecine girmesi ile birlikte ekonomik, politik ve bürokratik olarak askıya alınan birçok çalışmanın devam ettirilmesine karar verildi.

Ülke genelinde yaklaşık olarak 13 milyonluk nüfusa sahip olan ve bu unvan ile aynı nitelik etrafında en fazla belirleyici güce sahip olan emekli vatandaşları ilgilendiren bir konu ile ilgili de olumsuz iddialar ortaya atılmaya başlandı.

Emeklilere Haciz İşlemleri 

Emekli vatandaşlar şahsi veya mükellef oldukları konular dahilinde meydana çıkan borçlanmalardan ötürü haciz işlemlerine tabi tutulabiliyor. Söz konusu durum ile ilgili olarak emeklilik maaşlarının tamamına haciz gelebiliyor mu sorusu yeniden gündeme taşındı.

Koronavirüs Sonrası Haciz İşlemleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmi gazetede yayımlanan kararname hükümlerinde açıkça belirtildiği üzere, Koronavirüsten dolayı yaşanan ekonomik mağduriyetlerin artması sebep gösterilerek; ilgili pandemi süreci boyunca icra müdürlüklerinin çalışma yapmamasına ve icra takip ile haciz işlemlerinin yapılmamasına karar verilmişti.

Söz konusu karar geçtiğimiz günlerde tehir özelliğini yitirdi ve icra memurları yeniden icra takip ile haciz işlemlerine başladı.

Emekli Maaşlarına Haciz Gelir mi?

Emeklilerin merakla takip ettiği ve sorguladıkları konuların başında gelen; emekli maaşına haciz gelir mi sorusuna yönelik verilecek cevap “evet” olmaktadır.

Bahsi geçen şartlarda borçlanma mükellefiyeti olan emekli vatandaşların maaşlarına haciz konmaktadır; fakat emekli vatandaşların genellikle başka bir geçim kaynağı olmadığı için maaşlarının tamamen kesilmesi durumu kanuna aykırı olup; emekli maaşlarının yalnızca dörtte biri oranında haciz işlemleri yapılabilmektedir.

Emekliler Şikayet Edebilir

Son günlerde yazılı basın ve ilgili birimlere yapılan şikayetlerden elde edilen bilgilere göre; emekli vatandaşların maaşlarının dörtte birinden fazla oranda kesinti ve haciz uygulaması yapılabilmektedir. Uzmanlar konu ile ilgili olarak kanuni dayanakların açık olduğunu beyan ederek; söz konusu yüksek oranlı haciz uygulamasının yapılmasının tespit edilmesi ile birlikte hemen yetkili birimlere şikayette bulunması gerektiğini ve fazla yapılan kesintilerin iade hakları bağlamında tahsil edilmesi gerektiği konusunda önemli uyarılarda bulundu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum