1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Emekli Maaşları Asgari Ücrete Sabitlensin
Emekli Maaşları Asgari Ücrete Sabitlensin

Emekli Maaşları Asgari Ücrete Sabitlensin

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarının asgari ücretten düşük olması nedeniyle maaşların asgari ücrete tamamlanması talep ediliyor.

A+A-

Maaşlar 2.020 Liraya Eşitlenecek
Hali hazırda SSK’lı ve Bağ-Kur’lu emeklilerin emekli maaşları asgari ücretin oldukça altında bulunuyor. 2000 yılından önce emekli olan SSK’lıların maaşları 1.800 lira civarında iken 2000 sonrasında emekli olan SSK’lıların maaşları ise 1.125 lira seviyesindedir. Bağ-Kur’lularda ise esnaflar 1.595 tarım emeklileri ise 1.189 lira maaş almaktadır. Mevcut konjenktürde bir emeklinin bu maaşlar ile geçinebilmesi mümkün değildir. 

Şartların daha da iyileştirilmesi için emeklilerden talepler geliyor. Eğer intibak yasası çıkarılırsa tüm emeklilerin maaşlarının eşitlenmesi mümkün olacak. Düzenleme hayata geçirilirse emekli maaşları her yıl asgari ücretle birlikte artacaktır. Son dönem içerisinde emekli maaşı bin liranın altında olan 150 bin kişiye seyyanen zam yapılmıştı. Dolayısıyla emeklilere yönelik maaşların artırılması talebinin hayata geçirilmesi de mümkün olabilir. 

Bu konuda bir kanun değişikliği yapılması gerekmektedir. Meclis’e bu yönde bir teklif gelmesi ve kabul edilmesi halinde yasalaşarak uygulamaya konulacaktır. Emekliler bu teklifin biran evvel hayata geçirilmesini talep ediyorlar. Zira mevcut emekli maaşları ile bir ailenin geçimini sağlaması pek mümkün görünmüyor. Artan enflasyon karşısında ise geçim daha da zorlaşıyor. Emekli maaşlarının asgari ücrete sabitlenmesi ekonomi açısından da tüketimi teşvik edeceği için piyasaların canlanmasını sağlayacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
İlgili Haberler