Emekli maaşları zammı yüzde 22,4 oldu

Emekli maaşları zammı yüzde 22,4 oldu

Emekli maaşları enflasyon oranından daha fazla arttı ve ortalama emekli maaşı zammı yüzde 22,4 oldu.

Ülkemizde emekli maaşları enflasyon oranına göre belirlenmektedir. Öncelikle toplu sözleşmelerde yapılacak zam oranı belirleniyor. Eğer bu zam oranı enflasyonun altında kalıyorsa enflasyon zammı uygulanıyor. Böylece yapılacak zamlar sadece enflasyon oranı kadar oluyor.

Almanya’da emekli maaşları ve enflasyon

Almanya’da emekli maaşlarına zamlar için de enflasyon oranları kullanılıyor. Veriler Federal Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı tarafından sunulmaktadır. 2010-2018 yılları arasındaki veriler incelendiğinde fiyat artışları yüzde 11,4 olmuştur. Bu yıllar arasında emekli maaşlarına yapılan zamlar ise yüzde 22,4 olmuştur. Emekli maaşları 740 Eurodan 906 Euroya yükseldi. 

2000-2010 yılları arasındaki 10 yıllık süreçte ise emekliler kötü bir dönem geçirmişti. Bu yıllarda fiyatlar yüzde 16,6 artarken, emekli maaşındaki artış sadece %6 oranında kalmıştı. Bu dönemde yapılan araştırmalar emeklilerin ve emekli olmayı düşünenlerin gelecek kaygısı yaşadığını ortaya koymuştu. Yaşlanan nüfus işgücünden düşmeye başlamış ve emekli maaşının kendilerine yetmeyeceği kanısına sahip olmaya başlamıştı.

Bu nedenle yapılan son emekli maaşı zammının önemli olduğunu ifade etmekte fayda vardır. Emeklilerin %56’sı gibi büyük bir kısmı bu kanıya kapılmıştı. Ülkemizde ise emekli maaşı zamlarının enflasyon tutarında kalıyor olması emeklilerin hayatlarını devam ettirmesini güçleştiriyor. Üstelik gıda enflasyonunun daha yüksek olması da hayatı güçleştirmektedir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
221 Yorum