1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Emekli Öğretmenler En Az 2.925 TL Alacak
Emekli Öğretmenler En Az 2.925 TL Alacak

Emekli Öğretmenler En Az 2.925 TL Alacak

Memur ve emekliye yapılan zamlar, 3 Ocak 2019 tarihinde açıklandı. Zamlar ile en düşük emekli öğretmen maaşı 2.925 TL’ye yükseldi. İşsizlik sigortası payı ödemesinin işverenler için düşürüldüğü açıklandı.

A+A-

2019 Yılı Öğretmen Emekli Maaşları
Öğretmen emekli maaşları hizmet yılına göre değişebiliyor. En az emekli öğretmen maaşı ne kadar sorusu sıkça soruluyor. 2019 yılında yapılan zamların netleşmesinden sonra direkt olarak emekli maaşları belli oldu. En az öğretmen maaşının 2.925 TL olduğu açıklandı.

652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının teşkilat ve görevleri hakkında kanun hükmünde kararnameler öğretmenlerin emekliliği başlıklı yazıda 39.maddede aşağıda verilen hükümler yer alıyor.

‘‘Öğretmenlerin emeklilik işlemleri Haziran ve Temmuz ayları içinde yapılır. Bu aylar dışında emeklilik işlemi yapılabilmesi, görev yapılan il sınırları içinde emeklilik talebinde bulunan personelin sınıf ve branşında öğretmen fazlasının bulunması ve işlemin Bakanlıkça uygun görülmesine bağlıdır.’’

Yukarıda verilen hükme göre öğretmenlerin emekli olması ancak TEMMUZ ya da HAZİRAN ayında olabilir. Bunun dışında öğretmenlerin emeklilik talebinin sunulması söz konusu olmuyor.

25 Yılın Üzerinde Olanlar için emekli maaşı
Görev tarihi üzerinden emekli maaşı hesaplamaları yapılabiliyor. Görevin ne kadar yapılmış olduğu bir kriter. 25 Yılın üzerinde olanlar için emekli maaşının 2.813,02 olduğu açıklanmış. Ek ödeme için ise 112.52 TL söylenmiş.
Hizmet yılı 25 olan kişiler için emekli maaşı ikramiyesi ise 93.767 TL’dir. 

Hizmet yılı 26 olan kişiler için ise emekli maaşı 2.967.55 TL, emekli ikramiyesi ise 97.518 TL’dir. Bu şekilde artış, hizmet yılına göre değişiyor. Emekli öğretmen maaşları 2019 netleşiyor.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.