1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Emekli Olanlara Ödenen İlave 100 Lira Ücret
Emekli Olanlara Ödenen İlave 100 Lira Ücret

Emekli Olanlara Ödenen İlave 100 Lira Ücret

Kamuda önceden belirlenmiş 4 meslek grubundan emekli olanlara ödenen ilave 100 liralık ücretin güncellenmesi talep edilmektedir.

A+A-

2006 Yılından Bu Yana Aynı Ücret
Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu’na göre kamudaki 4 meslek grubundan emekli olanlara ayrıcalık olarak 100 lira ilave ücret ödemesi yapılmaktadır. Bu meslek grupları ise şöyle belirlenmiştir: milli istihbarat hizmetleri sınıfı, emniyet hizmetleri sınıfı, TSK, JGK ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan emekli olanlar ile TSK bünyesinde araştırmacı unvanlı kadrolarda çalışanlar. Bu 4 meslek grubundan emekli olanlara emekli aylıklarında 100 lira ilave ücret ödenmesi 2006 yılında getirilen düzenleme ile kanunlaşmıştı. Ancak 2006 yılından bu yana 100 liralık ücret sabit kaldı ve herhangi bir artış gösterilmedi. 

4 meslek grubuna mensup olan emekliler 100 liralık ücretin güncellenmesini talep ediyor. Zira 2006 yılındaki 100 lira ile günümüzdeki 100 lira arasında uçurum vardır. en azından memur maaş katsayısı ile çarpılması 100 liranın her yıl güncellenmesi anlamına gelecektir. Buna alternatif olarak enflasyona odaklı bir ücret verilmesi de gündeme gelebilir.

Diğer Emekliler de Talep Ediyor
Emekli maaşlarına ilave 100 liralık ücret ödenmesi diğer meslek grupları tarafından da talep edilmektedir. Zira ödenen bu 100 lira emekliler arasında eşitliğin bozulmasına neden olmaktadır. Nitekim asgari emekli maaşı düzeyinde ücret alan kimseler de bulunmaktadır. Bu kimselere 100 liralık bir ilave yapılması oldukça önemli bir kazanım olacaktır. Bu konuda yeni bir kanun değişikliği yapılması gereklidir ki ancak maaşlara ilave yapılabilsin. Ayrıca bu ilave ücretten sadece memur emeklilerin faydalanması da eşitliğe aykırı bir durum teşkil etmektedir. Bunun için tüm emeklilere bu imkanın tanınması gerekiyor. 

Özellikle SGK’dan emekli olanların asgari ücretin yarısı kadar bir emekli maaşı aldığını gözden geçirecek olursak bu kişilerin geçim derdinin çok daha fazla olduğunu ifade edebiliriz. İşte bu yüzden emekli maaşlarına yapılacak ilave eklemelerin adalete uygun bir şekilde yapılması gerekiyor. Bu konuda bir adım atılması durumunda sitemizden detayları takip edebilirsiniz.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum