1. HABERLER

  2. HABER

  3. Emekli Olurken Alınacak Son Aylık
Emekli Olurken Alınacak Son Aylık

Emekli Olurken Alınacak Son Aylık

Emekli olacak vatandaşlar için prosedürler ile özellikle daha önceden planladıkları tatil günleri çakıştığı zamanlar, emekli adaylarının aklına alabilecekleri son aylık geliyor.

A+A-

Emekli adayları emekli olacağı ay ve öncesinde yıllık izinlerini de kullanarak emekliliğe ayrılacakları dönemi birleştirmeyi hedefliyor. Böyle bir planlama yapan emekli adayı çalışanın alabileceği maaşın en son hangi aya ait olduğu ise bu noktada önem arz ediyor.

Özellikle yaş haddinden emekli olacak çalışanların kaldığı bu ikilemi ise şöyle açıklamak mümkün: “Memurların görev aylıklarına bağlı olarak da hizmet sürelerinin nasıl hesaplanacağı 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu Madde 14, Madde 30 ve Madde 31 hükümlerinde belirtilmektedir. Buradaki hükümler uyarınca; Devlet memurlarının, devlet memuru olarak tanınan sosyal güvenlikle ilişkili hakları, kesenek ve karşılık alınma ile başlamaktadır. Kesenek % 16 oranı, Karşılık da % 20 oranı olmaktadır. Her iki orana tekabül eden tutarlar ilgililer adına görev yaptıkları Kurumlarca Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderilir.”

Buna ek olarak tam tarih belirlenmesinde önemli olan nokta ise fiili hizmet süresi hususu olmaktadır. Fiili hizmet süresi dahilinde çalışanın görev maaşları esas alınmak suretiyle hem % 16, hem de % 20 oranına denk düşen meblağın Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderilmesi neticesinde çalışılan süre yani çalışılan o ay emekli adayının hizmeti olarak kabul edilir. Örnek; 15 Haziran 2019 görev maaşını alacak olan bir çalışan adına Kurumunca, Sosyal Güvenlik Kurumuna % 36 oranında kesenek ve karşılık tutarını göndermesi zaruri olduğundan, 15 Haziran 2019 ila 14 Temmuz 2019 tarihine kadar olan süre o çalışan emekli adayının hizmet süresi olmuş olmaktadır.

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.