1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Emekli Vatandaşlara 2020’de 500 TL Zam Müjdesi
Emekli Vatandaşlara 2020’de 500 TL Zam Müjdesi

Emekli Vatandaşlara 2020’de 500 TL Zam Müjdesi

Emekli vatandaşların merakla bekledikleri yeni yıl maaş fiyatlamaları ve düzenlemelerine dair hesaplar netleşmeye başladı. 2020’de Zam Geliyor.

A+A-

Türkiye genelinde yaşadıkları şartlar itibari ile geçinmekte zorluk çeken ve aktif çalışma hayatlarını sonlandırarak bir tek emekli aidatı mahiyetinde gelen emekli maaşına kalan vatandaşlar için yapılacak olan her iyileştirme önem arz ediyor.

Yapılan çalışmalar neticesinde önemli bir veri elde edilirken, hem memurların ve işçilerin hem de emekli vatandaşların alacakları maaşlarda yıl başı için iyileştirme yapılacak ve her sene uygulanan bu çalışma gereğince ilave ödemeler de takdim edilecek.

2020 Ocak Ayında Zam Var

Emekli vatandaşlar için öncelik arz etmesi ile birlikte yetkili makamlar ve merciler tarafından yapılan hesaplamaların  neticesinde enflasyon farkı oralarının 2020 yılı başında hesaplara ve maaşlara yansıtılacağı ilan edildi.

500 TL’ye Varan Zamlar 

Kademeli olarak kişiden kişiye göre değişen ve emekli olunan kurum ile hesaplanan yıllık geçmiş prim usullerinden kaynaklanan emekli maaşı farklılıkları, herkes için belirli farklar ile yatırılıyor. Bu farklara göre en tepede bulunan emekli maaşı için 500 TL zam almak mümkün olacak.

SSK ve Bağ - Kur Emeklilerine %8.46 Oranında Zam

Daha önce de açıklandığı üzere yeni yıl başında enflasyon farkı yansıtılacak olan emekli vatandaşlar için SSK ve Bağ - Kur emeklilerine %8.46 oranında zam verileceği açıklandı. Bu oran memur emeklileri için ise 2019 TİS sonrasında yüzde 3,46 olarak tespit edildi.

En Az 100 TL 

Kademeli olarak farklılık gösteren ve henüz resmileşmeyen ilave ödemelerin dışında kalarak, kesin bir şekilde maaşlara yansıyacak tutar için en az 100 TL zam olacağı da ifade edildi. Son duruma göre; ek ödemeli olarak hesaplanan en düşük aylık maaş 1.181 TL yerine 1.281 TL olacakken;  bu hesaplara dayanarak verilen bilgilere göre; en yüksek aylık maaş  ise ek ödeme dahil olmak kaydıyla  5.887 TL yerine 6.385 TL olarak hesaplara yatırılmış olacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum