1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Emekliler Toplu Sözleşme İstiyor
Emekliler Toplu Sözleşme İstiyor

Emekliler Toplu Sözleşme İstiyor

Emeklilerin maaşlarına yansıyacak olan zam miktarının enflasyona göre değil toplu sözleşme görüşmelerinde belirlenen rakama göre yapılması talep ediliyor.

A+A-

Memur Emeklilerinde Farklılık
Bilindiği üzere emeklilere verilecek olan zamlar sabit bir şekilde enflasyon üzerinden hesaplanmaktadır. Ancak memur emeklilerinin zamları memurlar ile birlikte toplu sözleşme görüşmelerinde netlik kazanmaktadır. Diğer sigorta kollarından emekli olanlar da toplu sözleşmenin bir tarafı olmak ve böylelikle farklı zam oranlarına tabi olmak istiyorlar. Bu sayede seyyanen zam almanın daha kolay olacağı düşünülen hususlar arasında yer almaktadır. 

Ancak her iki durumda alınan zam oranlarının enflasyon oranı kadar olduğunu unutmamak gerekir. Zira belirlenen zam oranları genellikle enflasyonun altında kalmakta ve bu da maaşlara sadece enflasyon farkının ödenmesine neden olmaktadır. Fakat enflasyonist dönem sona erirse bu durum da tersine dönebilir. 

Eğer talep edilen bu sistem hayata geçirilirse emeklilerin tamamı aynı emekli maaşı zammını alacaklardır. Dolayısıyla da arada adalet sağlanmış olacaktır. Fakat her bir emeklinin maaşı farklılık gösterdiği için yüzde üzerinden verilecek olan zamlar emeklilerin maaşlarına yansıyacak olan tutarların da farklılık göstermesine neden olacak. Üstelik bu aradaki makasın daha da derinleşmesi dahi söz konusu olabilecektir. 

Emekliler yeni sisteme geçilmesi durumunda gelirlerin artacağını da düşünmektedirler. Ancak bu konuda kesin bir ibareyle konuşmak da mümkün değildir. Bu konu sendikalar tarafından gündeme getirilmeli ve hükümet tarafından değerlendirmeye alınmalıdır. Sonrasında orta yol bulunabilir ve hangisinin daha avantajlı olduğu tespit edilebilir. 

Hali hazırdaki ekonomik durum içerisinde emeklilerin bir hayli zor bir şekilde hayatlarını idame ettirdiklerini söylemek yanlış olmayacaktır. Çoğu açlık sınırında ve neredeyse tamamı yoksulluk sınırında olan emekliler hayatlarının geri kalan kısmını gezmek yerine evlerinde oturarak geçirmek durumunda kalıyorlar. Bu durum da emeklilerin hayattan lezzet almasını engellemektedir. İşte bunun önüne geçmek için iyileştirmeler yapılması gerekiyor. Emeklilik yaşının da iyice artması emekli olanların rahat bir şekilde yaşamlarını sürdürmelerini engellemektedir. İşte bu nedenlerden ötürü acil bir düzenleme hayata geçirilmelidir. Bu konuda yaşanacak gelişmeler haber sitemiz tarafından sizlere aktarılacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum