Emeklilere 6.060 TL Avans Verilecek! Hemen Başvur

Emeklilere 6.060 TL Avans Verilecek! Hemen Başvur

Emekli Maaşı Bağlanmasını Bekleyenlere Avans İmkanı. Sosyal Güvenlik Kurumuna emeklilik başvurusu yapıp maaş bağlanması için bekleyenler avans çekerek mağdur olmaktan kurtulur.

SGK’dan Avans İmkanı
Farklı sigorta kollarında çalışan ve emeklilik hakkı elde eden kimseler emeklilik dilekçesi verdikten sonra maaşları bağlanana kadar belirli süre beklemektedir. Arada geçen bu sürede maaş alamadıkları için nakit sıkıntısı yaşanmaktadır. Bu durumun önüne geçebilmek için SGK yeni bir adım attı. Buna göre emekliler aylıkları bağlanana kadar nakit avans talebinde bulunabilecek. Nakit avans miktarı ise asgari ücretin 3 katını geçemeyecek. Güncel durumda nakit avans miktarı 6 bin 60 lira olacak. 

Faizsiz Avans
Emeklilerin zorluk yaşamamaları için verilecek olan bu avans daha sonra emekli maaşından mahsup edilecektir. Eğer avans miktarı birikmiş olan emekli aylıklarından fazla ise geriye kalan miktar maaştan kesilmeye devam edecektir. Bu kesinti miktarı ise maaşın 4’te 1’ini geçemeyecektir. Nakit avansın en önemli avantajlarından birisi de faizsiz olmasıdır. Dolayısıyla emekliler ne kadar avans almışlarsa o kadar geri ödeme yapacaklardır. Bir nevi faizsiz kredi gibi kullanılabilecek bu imkan sayesinde emekliler faize bulaşmadan nakit ihtiyaçlarını gidermiş olacaklardır.

Nasıl Başvuru Yapılır?
Nakit avans imkanından faydalanmak isteyenler SGK’ya yazılı olarak başvuru yapmalıdır. Emeklilik dilekçesi ile birlikte bu başvuru da yapılabilir. Eğer kişi gerçekten emekliliğe hak kazanmış ise nakit avans da bağlanacaktır. Üstelik bu işlemler emekliyi mağdur etmeyecek şekilde hızlıca tamamlanacaktır.

Ülkemiz şartlarında emekli maaşlarının hayatı idame ettirmekte yetersiz kalması nedeniyle bir ay dahi maaşsız kalmak büyük sıkıntılara neden olabilmektedir. İşte bu nedenle nakit avans imkanı büyük bir kolaylık da getirecektir. Emekli olacak kimseler SGK’yı arayarak bu konuda gerekli yardımları da isteyebilirler.

Hali hazırda tüm emeklileri kapsamayan bu nakit avans imkanı zaman içerisinde yaygınlaştırılacak. Böylelikle tüm emeklilerin nakit avans kullanma imkanı olacak. Her yıl asgari ücrete gelen zam ile birlikte nakit avans miktarı da artış gösterecektir. Böylelikle enflasyon karşısında ezilmek söz konusu olmayacak. Bu konuda yaşanacak tüm yeni gelişmeleri internet sitemizden anlık olarak takip edebilirsiniz.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.