1. HABERLER

  2. HABER

  3. Emeklilik Başvuru Süreci Kaç Günde Sonuçlanıyor
Emeklilik Başvuru Süreci Kaç Günde Sonuçlanıyor

Emeklilik Başvuru Süreci Kaç Günde Sonuçlanıyor

Milyonlarca çalışanın hayalini kurduğu emeklilik için, başvuru sürecinin tamamlanması toplamda kaç gün sürmektedir? Detaylar haberimizde…

A+A-

Türkiye genelinde hem özel sektörde hem de kamu kurum ve kuruluşlarında hizmet veren personellerin çalışma hayatlarını sonlandırmalarından sonra hayalini kurdukları emeklilik dönemi için, adaylar başvuru ve sonuçlanma sürecinin ne kadar zaman aldığını sorguluyor.

Her vatandaş belirli kriterleri yerine getirdiği takdirde emeklilik hakkı elde edebiliyor ve aylık olarak devlet tarafından bağlanan ve çalışma dönemi boyunca sigorta primi olarak yatırılan meblağın karşılığı olarak maaş için hak kazanmış oluyor.

Bahsi geçen emeklilik maaşının alınabilmesi için ise yaş şartı, prim ödeme şartı ve sigortalılık süresinin yıllık bazda asgari rakamları geçiyor olması şartı aranıyor.

Emekli adayları çalışma hayatlarını sonlandırdıklarını ve gerekli şartları da sağladıklarını beyan ederek hem çalışma hayatlarını resmen sonlandırmış hem de emeklilik için gerekli olan prosedür sürecini başlatmış oluyorlar.

Emekli olabilmek için her kişinin maruz kaldığı bekleme süresi aynı olmuyor. Bu durumun farklı zamanlarda çözüme kavuşmasının ise ilk etken emekli adayının çalışma hayatında farklı kurumlarda ve statüde çalışmış olmasından kaynaklanıyor.

Devlet memuru olan vatandaşların başvuru süreci toplamda 1 hafta kadar sürerken bazı vatandaşlar için bu süre yaklaşık olarak 90 günü bulmaktadır.

Burada en belirleyici durum; emekli adayının çalışma hayatında hem farklı illerde hem de farklı sigorta kurumları olan Bağ-Kur, Emekli Sandığı, SSK gibi kurumlardan işlem yapması olmaktadır. Memurların işlemlerinin hızlı olma sebebi ise bilgilerinin toplanma sürecinin çok daha kısa olmasından kaynaklanmaktadır.

Emekliler maaşlarını ise kararın sonuçlandığı zamandan sonraki ay alırlar; fakat ödemeler başvuru tarihinden itibaren hesaplandığı için, uzayan süreç boyunca içerde biriken maaşı toplu olarak tahsil ederler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.