1. HABERLER

  2. HABER

  3. Emeklilik Hesaplamasında 18 Yaş Öncesi Dâhil Edilir Mi
Emeklilik Hesaplamasında 18 Yaş Öncesi Dâhil Edilir Mi

Emeklilik Hesaplamasında 18 Yaş Öncesi Dâhil Edilir Mi

18 yaşından evvel SSK girişi bulunan kimselerin emeklilik hesaplanmasında bu süreler dahil edilir mi?

A+A-

Emeklilik Şartları 

18 Yaş öncesi SSK girişleri emeklilik açısından elbette ki önem arz ediyor. Ancak ülkemizde emeklik için 3 şart gereklidir. Bunlardan birincisi yıl doldurmak, ikincisi prim ödemek, üçüncüsü ise belirli bir yaşı tamamlamaktır. 
İşte 18 yaş öncesi SSK girişleri tüm bu 3 unsur açısından önem arz etmese de bazıları açısından önemlidir. Emeklilik şartlarından sigortalılığın ilk başlangıç tarihinde 18 yaş dikkate alınmazken doldurulması gereken yıl için 18 yaş dikkate alınmaktadır. Yani erkekler için 25 kadınlar için 20 yıl çalışma süresi 18 yaşından itibaren başlamaktadır.

Buna göre erkekler için süre açısından 43 kadınlar için 38 yaşında emeklilik hak edilecektir. Ancak diğer şartların da sağlanması gerekmektedir. 

Bu şartlara ve mevcut emeklilik düzenlemelerine göre 18 yaşından önce işe başlayan birisinin prim günlerini doldurması için 7.000 gün prim yatırması gereklidir. Erkekler için 25 kadınlar için 20 yıl sigortalılık süresinin dolması gereklidir. Bunlar da gerçekleştikten sonra kadınlarda 58 erkeklerde 60 yaşı beklenecektir. Her ne kadar emeklilik hak edilse de yaş dolmadıktan sonra maaş bağlanmayacaktır. Aradaki sürede kişiler çalışsa da çalışmasa da emeklilikleri hak ettiklerini ifade etmek gerekir. Yaş dolduğunda kişi emeklilik maaşı almaya başlayacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.