1. HABERLER

  2. MEVZUAT

  3. Emeklilik Talebinden Vazgeçmek Mümkün mü?
Emeklilik Talebinden Vazgeçmek Mümkün mü?

Emeklilik Talebinden Vazgeçmek Mümkün mü?

İsteğe bağlı emeklilik halinde geçerli bir neden olmadan emekliliğin iptali hukuki olarak mümkün değildir.

A+A-

Emeklilikten Dönüş Var mı?

Memurlar için emeklilik yaş haddi kural olarak 65 yaştır. Ancak emekli olma şartlarını sağlayan memur kendi isteği ile emekli olabilir. Memurlar yaş haddi, kadrosuzluk ya da resen emeklilik gibi durumlarda kurum tarafından emekliliğe zorlanabilir. Ancak kural olarak emeklilik isteğe bağlı olarak gerçekleşir.

Memurlar yaş, prim ve gün sayısını tamamladıktan sonra istedikleri zaman emekli olabilirler. İsterlerse de azami sınır olan 65 yaşa kadar çalışmaya devam edebilirler. Emekli olan memurun yeniden göreve dönüşü sınırlı hallerde mümkündür.

Eğer memur emekli olduktan sonra çalıştığı dönemdeki derece ve kademesinin emeklilikten düşük olduğunu görürse emekliliğin iptalini isteyebilir. İntibak bu durumlardan biridir. Ancak bu gibi durumlarda da emeklilik işlemleri gerçekleşir. Emekli hak kaybının telafisi için yargı yolunu seçebilir.

Emeklilikten Cayma

Kişi emekli olmayı talep ederse en yüksek kurum amiri onaylar ve işlem yürürlüğe alınır. Başvuru tarihinden bir ay geçince memurun kurumla ilişiği kesilir. SGK tarafından emeklilik onaylanınca maaş bağlanır.

Bir kişi emekli olduktan sonra herhangi bir geçerli neden olmaksızın yeniden göreve dönmek istese bile yasal olarak mümkün değildir. Emekliler tekrar kadrolu olarak memuriyete başlayamazlar. Bu nedenle emeklilik işlemleri etraflıca düşünülerek sonrasında yasal süreç başlatılmalıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.