Emekliye Çifte Bayram: Zam ve İkramiye

Emekliye Çifte Bayram: Zam ve İkramiye

Kurban bayramında ikramiye alacak olan emekliler, enflasyon rakamlarına göre zam da alarak çifte bayram yaşayacaktır.

Emekliye Bayram İkramiyesi

Bütün emeklilere dini bayramlarda olmak üzere senede 2 kere ikramiye ödenmektedir. Ramazan bayramında bin lira ve kurban bayramında bin lira olmak üzere senede toplam 2 bin lira ikramiye ödenmektedir. 2020 yılı için Ramazan bayramı ikramiyesi ödenmiştir. Kurban bayramı ikramiyesi ise yakında ödenecektir.

2020 kurban bayramı 31 Temmuz 2020 tarihinde başlayacaktır. Bu nedenle bayram ikramiyelerinin en geç arife günü olan 30 Temmuz’a kadar ödenmesi bekleniyor. Çünkü emeklinin bayram ikramiyesinin bayramdan önce ödenmesi gelenek halini almıştır. Böylece emekliler bayram hazırlıklarını yapabilir, bayrama ceplerinde harçlık ile girebilir.

Emekli Ne Kadar Zam Alacak?

TÜİK tarafından her aya ilişkin enflasyon verileri açıklanmaya devam ediyor. Şu ana kadar açıklanan veriler emeklilere zam yapılacağını gösteriyor. Emekliler yılın ilk 6 ayında gerçekleşen enflasyon oranına göre zam alacaktır. Yani haziran ayı enflasyonunun açıklanması ile zam oranı kesinleşecektir.

Memur ve memur emeklileri için zam masasında yüzde 4 + enflasyon farkı olarak anlaşmaya varılmıştı. 2020 yılının Ocak ve Mayıs aylarını kapsayan 5 aylık enflasyonu 4,57 olarak gerçekleşmiştir. Yani şu an için memur ve memur emeklilerine yüzde 4 zam +yüzde 0,57 enflasyon zammı verilecektir.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise enflasyon oranı kadar zam almaktadır. Yani 5 aylık enflasyon oranı olan yüzde 4,57 zam yansıyacaktır.

Şu ana kadar elde edilen verilere göre hem memur emeklisi hem de SSK ve Bağ-Kur emeklileri zam alacaktır. Ancak kesin zam oranlarının belirlenmesi için Haziran ayı enflasyon oranın belirlenmesi şarttır.

Mevcut zam oranlarına göre emeklilere şu zamlar yansıyacaktır:

Memur emeklisi en düşük maaşı 2.661 liradan 2.782 liraya çıkacaktır.

En düşük Bağkur emeklisi maaşı 1.784 liradan 1.864 liraya çıkacaktır.

En düşük SSK emeklisi maaşı ise 2.111 liradan 2.208 liraya çıkacaktır.

Bunlar asgari zam oranıdır. Haziran ayı enflasyonun da eklenmesi ile zam oranının daha yüksek olması beklenmektedir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum