Emekliye Faizsiz Nakit Avans Miktarı Belli Oldu

Emekliye Faizsiz Nakit Avans Miktarı Belli Oldu

Emekli başvurusu yapıp maaşı bağlanmayan emeklilere sunulan avans desteği mevcut emeklilere getirilmesi için çalışma başlatıldı. Emekliler bu çalışma yasalaştığında maaşına göre kat kat avans alabilecek.

Emekliler düzenlemenin biran önce yürürlüğe konulmasını istiyor. Çünkü bu düzenleme kapsamında emeklilere 3 maaş prim olarak verilebilecek. Nakit desteğe ihtiyacı olan emekliler için güzel bir uygulama olan avans sistemi için bakanlıktan açıklama bekleniyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un bu çalışma hakkında bir açıklaması yapması emeklilerce beklenilmektedir. Emekliler bu avansı geri öderken faiz uygulanmıyor. Dolayısıyla ödenilen miktar faiz uygulanmış haline göre kat kat daha düşük olmaktadır. 

SGK bu sistemi emekli maaşı bekleyen vatandaşlar için uygulamaktadır. Uygulanan sistemin tüm emeklileri kapsaması konusunda yürütülen çalışma sonuçlanınca maaşı 2 bin lira olan bir emekli faizsiz bir şekilde 6 bin lira nakit avans alabilecek. Verilecek bu para yapılandırmadan sonra emeklinin aylık maaşından 12, 24 ya da 36 taksitle kesilecek.

Emekli maaşı alacaklar sistemden yararlanıyor:

Mevcut sistem günümüzde uygulanmakta olup asıl talep bunun tüm emeklilere verilmesinden yanadır. Emekli günü gelmiş ve başvurusunu yapmış emekli adayına maaş bağlanana kadar nakit avans veriliyor. Verilen nakit avansta faiz alınmıyor. 

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülen uygulamada net asgari ücretin en fazla 3 katına kadar ödeme yapılıyor. Ödeme alacak emekli adayları yazılı talepte bulunarak şartsız bir şekilde faizsiz geri ödemeli avansını alabiliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.