En Düşük Memur Emeklisi Maaşı Ne Kadar

En Düşük Memur Emeklisi Maaşı Ne Kadar

En düşük emekli memur maaşı 5434 sayılı kanunun ek madde 19 hükümleri doğrultusunda hesaplanmaktadır.

Hesaplama Yöntemi 
Memur olarak çalışma hayatını tamamlayan ve memur olarak emekli olma hakkına kavuşanların maaşları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hesaplanmaktadır. Yapılan hesaplamalar 5434 sayılı Kanunun hükümlerine göre yapılmaktadır. Bu kanunda en düşük emekli memur maaşı için 14. Derecenin 2. Kademesinin esas alınması gerektiği belirtilmektedir. bu kademe ve dereceye göre belirlenen emekli maaşından daha düşük memur emeklisi maaşı belirlenmesi söz konusu değildir. Eğer daha düşük bir emekli maaşı belirlenirse bu durumda maaş bu tutara tamamlanacaktır. 2019 yılı için bu miktarın 2380 lira tutarında olduğunu ifade etmemiz gerekir. 

14. derecede 30 yıl hizmet veren bir memura göre bu tutar belirlenmektedir. Daha az fiili hizmet süresi bulunan bir memur ise hesaplamalar sonucunda daha az bir emekli maaşını hak edebilir. Ancak bu durumda tutar otomatik olarak yükseltilecektir. 

Dul ve Yetim Aylıkları 
Memur emeklilerinin geride kalan dul ve yetim yakınlarına bağlanacak maaş ise yine bu tutar üzerinden belirlenmektedir. Yapılan hesaplamalarda emekli maaşı asgari tutarın altında kalıyorsa ilk olarak tutar asgari tutara tamamlanır ve sonrasında maaş bağlanacaklar arasında oranlama yapılır. 

Emekli İkramiyesi 
Emekli maaşında yapılan hesaplamalarda asgari tutarın altında emekli maaşı bağlanması söz konusu olmamaktadır. Ancak emekli ikramiyesinde böylesi bir tutar söz konusu değildir. Memurların son maaşları ile çalıştıkları yıl sayısı çarpılarak tutar tespit edilmektedir. Dolayısıyla her memurun emekli ikramiyesi farklılık arz etmektedir. 
Memur emeklisi olanlar bu tutarlara ek olarak yılda iki defa da ikramiye almaktadır. ramazan ve Kurban bayramlarında biner liralık ikramiye ödemesi gerçekleştirilmektedir. Bu ikramiye sadece memur emeklilerine değil diğer tüm emeklilere de ödenmektedir. bunun yanı sıra bankaların verdiği promosyonlar da bulunmaktadır. Promosyonlar alınan maaşa göre değişiklik göstermektedir. Promosyon alabilmek için banka ile anlaşmak ve otomatik ödeme talimatı vermek gerekmektedir. Ayrıca maaşı belirli bir süre boyunca aynı bankadan almak da şartlar arasında yer almaktadır. 

Memurluktan emekli olanların diğer SGK kollarından emekli olanlara göre daha şanslı olduklarını ifade edebiliriz. Zira emekli maaşları diğer sigorta kollarında çok daha fazla düşmektedir. İşte bu nedenle memurların bir nebze daha avantajlı olduklarını ifade edebiliriz. Günümüzde asgari ücret ile çalışanların alacakları emekli maaşları çok ciddi bir oranda düşüş göstermektedir. 1.200 lira seviyesinde alınacak emekli maaşı ile geçim sağlamak son derece zor olacaktır. 

Yukarıda belirtmiş olduğumuz rakamların her yıl enflasyona göre yeniden hesaplandığını da ifade etmek gerekir. Dolayısıyla bu rakamlar sürekli olarak güncellenmekte ve ihtiyaçlara karşılık vermektedir. Bu hesaplamalara bireysel emeklilik ödemelerinin dahil olmadığını ifade etmek gerekir. Bu ödemeler ile maaşlar farklılık gösterecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.