1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. En Düşük Net Öğretmen Maaşı 3.500 Lirayı Geçti
En Düşük Net Öğretmen Maaşı 3.500 Lirayı Geçti

En Düşük Net Öğretmen Maaşı 3.500 Lirayı Geçti

2019 yılında yapılan zamlar ve enflasyon farkları ile birlikte en düşük öğretmen maaşı 3.596 lira olarak gerçekleşti.

A+A-

Ek Ders Ücretleri Dahil Değil
2019 yılına ait maaş katsayılarının açıklanması ile birlikte öğretmenlerin alacakları net maaşlar da belirlendi. Buna göre en düşük öğretmen maaşı net olarak 3.596 lira olacak. Bu ücretin içerisine ek ders ücretleri dahil değilken yıllık olarak bir defaya mahsus ödenen kırtasiye masrafları da dahil değildir.

En yüksek öğretmen maaşı ise net olarak 4 bin 88 liraya ulaştı. Yine bu rakam içerisinde ek ders ücretleri ve kırtasiye destekleri yer almamaktadır. Öğretmenler yarıyıl ve yaz tatillerinde derslere girmedikleri için ücretleri bir miktar düşmektedir. Ancak sene içerisinde verilen ek dersler ile bu ücretler artırılmaktadır. 

Ayrıca belirtmek gerekir ki bu ücretlere aile ve çocuk yardımı gibi yardımlar da dahil değildir. 2019 yılında çalışmayan eş için 278 lira yardım yapılmaktadır. Bunun yanı sıra her çocuk için de yardım yapılmaktadır. Çocuklar 6 yaşından küçük olursa yapılan yardım 2 ile çarpılmaktadır. Dolayısıyla hemen hemen her öğretmenin maaşının ortalama olarak 4 bin lirayı geçebileceğini söyleyebiliriz. 3.600 ek göstergenin de hayata geçirilmesi ile birlikte bu ücretler daha da çok artacaktır. Düzenlemenin ne zaman hayata geçirileceği bilinmemekle birlikte ikinci 100 günlük eylem planında yer almaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.