1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. En Düşük Ücret 3.500 Lira Olsun! Yoksa Grev Var
En Düşük Ücret 3.500 Lira Olsun! Yoksa Grev Var

En Düşük Ücret 3.500 Lira Olsun! Yoksa Grev Var

Hükümet ile kamu işçileri arasında gerçekleşen toplu sözleşme görüşmelerinde TİS anlaşması sağlanamaması durumunda işçiler greve çıkacaklarını açıkladılar. Taleplerin yerine getirilmesi beklenirken taşeronların da gözü masada olacak.

A+A-

Kamu İşçileri Anlaşma Sağlanamazsa Greve Çıkacak
Türk-İş sendikası ile hükümet arasında gerçekleşen toplu iş sözleşmesinde herhangi bir uzlaşma sağlanamadı. TİS Sendika maaşların en az 3.500 lira olmasını isterken zam olarak da ilk 6 ay için %15’lik zam talebinde bulundu. Diğer aylar için ise enflasyona ek olarak +3 puanlık refah payı zammı da talep edildi. 

Hükümet Türk-İş’in teklifini değerlendirdi ancak kabul etmedi. Hükümet zammın %5+4 olarak verilmesini teklif etti. Bunun yanı sıra 3.500 liranın altında maaş alan işçilere 60 liralık seyyanen zam yapılması da hükümet tarafından teklif edildi. Ancak bu teklif işçiler ve sendika tarafından kabul edilmedi. 

Hükümet ile sendika arasında anlaşma sağlanamaması durumunda işçiler grev yapacaklarını açıkladı. Bu kapsamda 19 Ağustos tarihine kadar görüşmeler yapılacak. Eğer anlaşma sağlanamazsa Yüksek Hakem Kurulu devreye girecek ve orta nokta bulunacak. Bu sayede kamu hizmetleri de aksamadan yerine getirilmiş olacaktır. Yüksek Hakem Kurulu ise 60 gün içerisinde ortak noktayı bulmak zorundadır. Böylelikle grev olmadan sorun çözülmüş olacaktır. 

Hali hazırda işçilerin yanı sıra memurlar için de toplu sözleşme görüşmeleri de gerçekleştirilmektedir. Memur görüşmelerinde de henüz bir uzlaşma sağlanamadı. Ancak memurların grev hakları bulunmamaktadır. Dolayısıyla memurların süreçleri daha farklı işlemektedir. Ağustos ayı içerisinde memurlara ne kadar zam verileceği konusu da netlik kazanacaktır. 

Yüksek Enflasyon 
Memurlara yapılacak olan zamlar için pazarlıklar sürerken açıklanan Temmuz ayı enflasyon rakamları da açıklandı. Açıklanan rakamlara göre memurlara verilecek olan zamlar da şekillendi. Ancak halen daha görüşmeler devam ediyor. Enflasyonun sürekli olarak artış göstermesi maaşlara daha yüksek oranda zam yapılmasını gerektiriyor. Aksi takdirde memurların alım gücü düşmekte ve ekonomiye olan güven de gerilemektedir. Bu da alışverişi yavaşlatmakta ve piyasa durgunlaşmaktadır. Bu nedenle yapılacak olan zammın önemi son derece büyüktür. Bu konuda yaşanacak tüm gelişmeler internet sitemizden sizlerle anlık olarak paylaşılacak ve haber verilecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum