En kolay iş bulan 30 bölüm belli oldu

En kolay iş bulan 30 bölüm belli oldu

2020 YKS döneminde tercih süreci başlayacak olup; adaylar mesleki kariyerlerinde seçim yaparken en kolay iş bulma imkanı olan bölümleri analiz etmeye başladı. En kolay iş bulan 30 meslek dalı belli oldu! İşte o liste…

Türkiye genelinde 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) dahilinde yapılacak olan tercihler, milyonlarca öğrenci için kariyer planlamasının ilk basamağı anlamına gelirken; eğitimciler ve veliler de süreci yakinen takip ediyor.

Yapılan çalışmalar ve arama istatistiklerinden gelen sonuçlara göre Temmuz 2020 döneminde en fazla arama yapılan konu; üniversite tercihleri odağında oldu.

Adaylar özellikle yapılacak olan tercihler için kariyer planlamasında iş bulma konusuna dikkat ediyor. Bu aşamada bazı üniversitelerin marka değeri olarak avantaj sağlamasının yanı sıra bazı bölümlerin ise iş garantisi verebilecek kadar sistem içerisinde öğrenci ve aday talep ettiği bilgisi ön plana çıkıyor.

İş Sorunu Yaşamayan 30 Bölüm Belli Oldu

2020 YKS tercihleri öncesi merak edilen liste; araştırma şirketleri tarafından yapılan anketler neticesinde belli oldu. Edinilen bilgilere göre listenin ilk sıralarında; Tıp, Elektronik Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Eczacılık, Diş Hekimliği, Endüstri Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Tekstil Mühendisliği alanlarında tercih yapan adaylar iş kaygısı ile karşı karşıya kalmıyor.

Listenin kalanı için belirlenen bölümlerde ise; Veterinerlik, Maden Mühendisliği, Geomatik/Harita Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Mimarlık, Hemşirelik, Gıda Mühendisliği, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Kimya Mühendisliği ve İç Mimarlık alanlarının önem kazandığı ilan edildi.

Çok sayıda öğrenci için önem arz eden iş garantili meslek gruplarının son sıralarında ise; adayın kendi farklılıkları ve çabaları ile nitelikli statüde iş bulabileceği meslek grupları ön plana çıktı. Türkiye genelinde iş kaygısı yaşanan fakat yüksek kalibrede maaş imkanı sunan bölümler olarak kayıtlara geçen alanlara dair yapılan sıralamada ise; Jeoloji Mühendisliği, İstatistik, Şehir ve Bölge Planlama, İşletme, Matematik, Kimya, Psikoloji, Dil ve Edebiyat,  İletişim, Öğretmenlik Programları ve Uluslararası İlişkiler bölümleri yer aldı.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
48 Yorum