1. HABERLER

  2. SORU CEVAP

  3. Engel Durumundan Ötürü Emeklilik Süreci Nasıl İşler?
Engel Durumundan Ötürü Emeklilik Süreci Nasıl İşler?

Engel Durumundan Ötürü Emeklilik Süreci Nasıl İşler?

Malul ya da engellilik durumundan ötürü emekli olmak isteyen memurlar nasıl bir yol izlemelidir? SGK’ya sunulacak olan sağlık raporunu inceledikten sonra engel oranını belirler. Çalışma gücündeki kayıp oranı % 40-59 arasında çıkarsa memurun en az 5760 gün

A+A-

Engellilik Oranı ve Emeklilik
657 sayılı DMK kapsamında görev yapan devlet memurları 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu kapsamında emekli olabilecektir. Şu an emekli olmak isteyen kişiler 2008 yılı Ekim ayından önce memurluğa başlamıştır ve emekli olmalarında engel yoktur. Engellilik ya da malullük sebebiyle emekli olunabilir. Ancak aşağıdaki şartların sağlanması gerekir. 

Sonradan ortaya çıkan rahatsızlıktan ötürü engellilikten ötürü yaşlılık aylığı bağlanması istenebilir. SGK’ya sunulacak olan sağlık raporunu inceledikten sonra engel oranını belirler. Çalışma gücündeki kayıp oranı % 40-59 arasında çıkarsa memurun en az 5760 gün hizmeti olmalıdır. Çalışma gücündeki kayıp bu oranlardan azsa memur çalışmaya devam edebilir. Yukarıdaki oranlardan daha fazla ise malulen emekliye ayrılmalıdır. Yani memurun hangi şekilde emekli olabileceğine SGK karar verecektir. Bu yüzden en önemli konu SGK’ya yapılacak başvurudur. 

Başvuru Usulü
Engellilik oranının belirlenmesi için SGK’ya başvuru şu şekilde yapılmalıdır. İlk olarak tam teşekküllü bir hastaneden sağlık kurulu raporu ile sağlık durumunu ispatlamalıdır. Alınan bu belge ile istenen diğer belgeler SGK’ya sunulmak üzere kuruma teslim edilir. Kurum tarafından başvuru yapılır. SGK kurulunun toplanması ile rapor değerlendirilir ve emeklilik ya da malullük kararı verilmesi gerekir. Memurun engel oranına göre emeklilik durum belirlenir ve memurun kurumuna bildirimde bulunulur. Kurumun memuru emekliye sevk etmesi istenir. 

Malulen emekli olmak için şu şartları sağlamaları gerekir. Malullük durumu memuriyete başlandığında değil, daha sonra oluşmalıdır. Sunulan belgeler ışığında SGK, malullüğü kabul etmelidir. Memurun en az 10 yıl çalışması olması gerekir ve yaş koşulu aranmayacaktır. Bu şartların sağlanması haline memur emekliye sevk edilecektir. Emeklilik işlemleri kurum ile SGK arasında yürütülecektir. 

SGK tarafından yapılan incelemede engellilik ya da malullük için yeterli oran çıkmazsa memur emekli edilmez ve çalışmaya devam eder. Bu durumda memur 25 yıl hizmet şartını sağlamalıdır. Malul ya da engel durumu söz konusu olmadan olağan emeklilik şartlarını sağlamalıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.