Engelli Bireylerin İş Hayatına Kazandırılması İçin Engelli

Engelli Bireylerin İş Hayatına Kazandırılması İçin Engelli

Engelli bireylerin iş hayatına kazandırılması için engelli iş koçluğu 81 ilde hayata geçirilecek ve engelli çocuğu olan annelere erken emeklilik fırsatı verilecek.

Engelli İş Koçluğu 81 İle Yayılacak
Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk engelli iş koçluğu hakkında açıklamalarda bulundu. İŞKUR üzerinden engelli iş koçluğu yürütülecek. 2020 yılının sonuna kadar bu modelin 81 ilde hayata geçmesi hedefleniyor. 

Ülkemize 10 milyona yakın engelli birey bulunmaktadır. Bu kişilerin iş hayatını katılımını sağlamak için 'Engelli İş Koçluğu' başlatıldı. Bu koçlar tarafından engelli bireylerin istihdama katılması ve işe uyumlarının sağlanması hedefleniyor. Geçen yıl başlatılan engelli iş koçluğu uygulamasının 81 ile yayılması için çalışmalar yapılacak.
Program şu anda 8 pilot ilde uygulanıyor. Daha önce belirlenen bu illerde uygulama geçen sene başlatıldı. Antalya, bursa, aydın, denizli, İzmir, Malatya, Eskişehir ve Tekirdağ illerinde çalışmalar yürütülüyor. 

Ülkemize engelli istihdamı maalesef ki yeteri düzeyde olmadığı gibi engelliler sürekli iş imkanına da sahip değildir. Dünyadaki pek çok gelişmiş ülkenin uyguladığı model ile engelli istihdamının sürekli olması hedefleniyor.

Nasıl Uygulanacak?
Engelli bireyler İŞKUR tarafından kayıt altına alınacak. Her engelli birey için bir profil oluşturulacak. Profile uygun istihdam imkanları araştırılacak. Uygun görülen işler için işverenlerle temasa geçilerek görüşmeler yapılacak. Engelli bireylerin işe başlaması halinde de desteğe devam edilecek. İşyerindeki kişileri işverenler, iş arkadaşları ve aileler süreç hakkında bilgilendirilerek destekleri kazanılacak. Böylece engelli bireyler hem işyerinde hem de iş dışında uyum sağlayabilecek. 

Engelli Çocuğu Olan Anneye Erken Emeklilik Şartları
Sosyal güvenlik sistemi tarafından bakıma muhtaç çocuğu olan annelere erken emeklilik imkanı sağlanmaktadır. Sürekli bakıma muhtaç derecede ağır engeli olan çocuk sahibi anneler daha erken emekli olabilir. Prim ödeme gün sayısına 4’de 1 oranında ilave yapılıyor. Böylece prim gün sayısı daha erken doluyor. 

Bu imkandan yararlanmak isteyen anneler SGK tarafından yetkilendirilen sağlı kuruluşlarından çocuğunun sağlık durumuna ilişkin sağlık kurulu raporu almalıdır. Bu rapor SGK’ya sunulur ve yapılan değerlendirme sonucunda anneye erken emeklilik imkanı tanınabilir. Bu hak ülkemizde 1 Ekim 2018 tarihinden beri tanınmıştır. Engelli çocuğu olan anneler her zaman SGK’ya başvuru yapabilecektir.

Engelli istihdamı için daha önceden yapılan bir takım düzenlemeler mevcuttur. 50 ve daha fazla çalışanı olan özel sektör işverenleri yüzde 3 oranında engelli istihdam etmek zorundadır. Akdi takdirde istihdam edilmeyen her engelli işçi başına para cezası ödeyeceklerdir. 

50’den fazla çalışanı lan kamu iş yerlerinde ise yüzde 4 oranında engelli istihdamı şarttır. Bu şekilde devlet de engelli istihdamı için örnek teşkil etmeye çalışmaktadır. Hayata geçirilen yeni modeller sayesinde engelli istihdamının arttırılması hedefleniyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum