Engelli Memur İstifa Ettikten Sonra Emekli Olamaz

Engelli Memur İstifa Ettikten Sonra Emekli Olamaz

Engelli memur kadrosunda görev yapan memur istifa ettikten birkaç sene sonra emeklilik isteyebilir mi?

Engelli Memurun Emeklilik Şartları

5434 sayılı kanuna tabi olan engelli memurun emekli olabilmesi için engelli kadrolarına uygun şekilde göreve gelmiş olmalı ve bu görevde en az 15 yıl çalışmış olmalıdır. Sonradan engelli olan memur da yüzde 40 engel şartını ve 15 yıl çalışmayı sağlayarak engelli olarak emekli olabilir.

5510 sayılı kanuna tabi olarak engelli memur ise göreve geldiğinde en az yüzde 60 engeli olmalıdır. 15 yıl sigortalılık süresi ile 3960 gün prim şartı sağlanmalıdır. Engel oranı azaldıkça emeklilik şartları da artacaktır. 

Emeklilik Tarihinde Görevde Olmak Gerekir

Emekli olmak isteyen memurlar prim ve yıl şartını sağlıyorsa yaşın sağlanmasını görevden ayrılarak bekleyebilirler. Ancak bu uygulama emekli memurlar için geçerli değildir. Emeklilik şartları sağlandıktan sonra görevden ayrılmaları halinde memur olarak emekli olamazlar. Engelli memur olarak emekli olmak isteyenler, emeklilik talep ettiğinde görevde olmalıdır. Bu yüzden engelli memur emeklilik şartları dolunca ya emekli olmalı ya da çalışmaya devam etmelidir. Görevden ayrılarak birkaç sene sonra emeklilik istemek mümkün değildir.

Memurların emekliliği halinde ödenen emekli ikramiyesinde fiilen çalışılan her yıl hesaba katılır. Engelli memur da bu şekilde emekli ikramiyesi alabilecektir. Bu yüzden görevde iken emeklilik istemesi şarttır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.