1. HABERLER

  2. HABER

  3. Engelli Personel İstihdamı Yüzde 3’den 5’e Çıkarılmalıdır
Engelli Personel İstihdamı Yüzde 3’den 5’e Çıkarılmalıdır

Engelli Personel İstihdamı Yüzde 3’den 5’e Çıkarılmalıdır

Engelli personel adayları bir an önce EKPSS takviminin açıklanması ile alım yapılmaya başlanmasını istiyor ve kotanın yükseltilmesini bekliyor.

A+A-

10 Aydır Ekpss Takvimi Açıklanmadı
2019 yılına ait KPSS sınavları yapıldı ve sonuçları sona erdi. 2019 yılının sonların yaklaşmamıza rağmen halen eKPSS takvimi açıklanmadı. 2019 yılının 10 ayı geride kaldı ama halen hiçbir gelişme yok. ÖSYM takviminde de herhangi bir bilgi yer almıyor. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından bu konu hassasiyetle takip edilmeli ve adaylara beklenen haber verilmelidir. 

Beklenen gelişmenin halen yaşanmaması üzerine engelliler konfederasyonu başkanı Turhan içli sorunları dile getirecek. Bakan Selçuk ile yapılacak görüşmede eKPSS tarihinin belirlenmesi istenecek. Ayrıca engellilerin sayın bakandan bir talepleri daha bulunuyor. Engelli personel çalıştırılmasına ilişkin kotanın yükseltilmesini istiyorlar. Şu anda kamu kurumlarının engelli istihdam oranı yüzde 3’tür. Bu oran yüzde 5’e çıkarılırsa daha fazla engelli bireye imkan tanınacaktır. Engellilerin son talebi ise engelli personel alımı için aranan kontenjanın 10 bin kişilik olması talebidir. 

Sorun Gündeme Taşınmalı
TBMM şu an tatildedir ve Ekim ayının ilk günü çalışmaya başlayacaktır. Engelli personel adayları meclisin çalışması ile yüzde 3 kotasının yüzde 5’e çıkarılması için çalışma yapılmasını istiyor. Yapılacak olan yönetmelik değişikliği ile yasal zemin oluşturulacaktır. 

Engelli personel açığı en fazla Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Adalet Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Dış İşleri Bakanlığıdır. MEB’de 6 bin 167 engelli kontenjanı açıktır. Diyanet’te engelli memur açığı bin 606’dır. Adalet bakanlığında ise bin 506 personel açığı bulunuyor. EGM’de 204 engelli personel açığı bulunurken, dışişlerinde 73 personel açığı bulunuyor. 

Bu rakamlar göz önüne alındığında toplamda 9 bin 379 engelli memur açığı vardır. Üstelik bu rakamlar sadece 5 kuruma aittir. Öncelikli olarak açık olan engelli memur kontenjanlarının doldurulması isteniyor. Gerekli atamaların yapılabilmesi içinse en kısa sürede eKPSS takvimi açıklanmalı ve süreç başlamalıdır. Böylece engelli bireylerin kamuya ve iş hayatına kazandırılması sağlanacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum