1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Enstitüleri Lisansüstü Eğitim Enstitüleri Adıyla Birleştiriliyor
Enstitüleri Lisansüstü Eğitim Enstitüleri Adıyla Birleştiriliyor

Enstitüleri Lisansüstü Eğitim Enstitüleri Adıyla Birleştiriliyor

Yükseköğretim kurumlarında bulunan fen, sağlık ve sosyal bilimler enstitüleri kapatılıyor ve yerlerine Lisansüstü Eğitim Enstitüleri kuruluyor. Bu gelişme ile öğrencilerin işleri de kolaylaşacaktır. Üniversitedeki tek bir merkez tarafından tüm lisansüstü

A+A-

Kaynaklar Verimli Kullanılacak
Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına dair kanun ile kurulan 16 devlet üniversitesinde lisansüstü eğitim enstitüleri kurulmuştur. Yeni üniversitelerde fen, sağlık ve sosyal bilimler enstitüleri yer almamıştır. Bu enstitülerin hepsi tek çatı altında "Lisansüstü Eğitim Enstitüleri" olara hayata geçmiştir. 

Yeni kurulan üniversitelerdeki bu değişiklik diğer üniversiteler tarafından da kabul görmüş ve değişikliğe gidilmiştir. Üniversitelerde çok sayıda enstitü bulunması halinde ihtiyaçlar da artmaktadır. Her enstitüde müdür, müdür yardımcısı, idari personel ya da fiziki alan ihtiyacı gibi ihtiyaçlar olmaktadır. Tüm bunlar ise kaynak israfı anlamına gelmektedir. İşte bu sebeplerle enstitülerde yapılandırılmaya gidilmiştir. 

Yükseköğretim Kurumları Karar Vermelidir
Enstitülerin açılması, kapatılması, birleştirilmesi gibi işlemler yükseköğretim kurumları tarafından yapılmaktadır. Üniversite yönetim kurulları tarafından bu tür işlemler için gerekli kararlar alınmalıdır. Bu kararlar alındıktan sonra gereğini yerine getirilmesi için Milli Eğitim Bakanlığına sunmak gerekir. İşte bu süreci tamamlayan pek çok üniversite enstitülerde dönüşümünü tamamlamıştır. Devlet ve vakıf üniversitelerinden 14 tanesi dönüşüme girerek enstitüleri kapatarak tek bir lisansüstü eğitim enstitüleri kurmuştur.

Fen, Sağlık ve Sosyal Bilimler 
Kaynakların etkin ve verimli kullanılmasını sağlayan bu düzenleme MEB tarafından da kabul edilmektedir. İdari personeller, fiziki mekanlar, bürokrasi süreci gibi pek çok konuda tasarruf sağlanmaktadır. Her bir üniversite bünyesinde Fen, Sosyal ve Sağlık Bilimleri Enstitüleri olmak üzere 3 farklı enstitü bulunuyordu. Şimdi ise Lisansüstü Eğitim Enstitüleri adıyla tek bir enstitü bulunmaktadır. 

Bu gelişme ile öğrencilerin işleri de kolaylaşacaktır. Üniversitedeki tek bir merkez tarafından tüm lisansüstü öğrencilerin ihtiyaçları karşılanacaktır. İlanları takip etmek, otomasyon sistemi kullanmak gibi işlemler tek elden gerçekleştirilecektir.

Yukarıda anlatmaya çalıştığımız lisansüstü eğitim enstitülerinin avantajları sayesinde tüm üniversiteler bu değişikliği yapmalıdır. Hem vakıf, hem de devlet üniversiteleri gerekli kararı alarak değişime başlayabilir. Böylece kaynak sorunu çözülecektir ve bürokrasi de azalarak işler hızla ilerleyecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.