1. HABERLER

  2. HABER

  3. Erkeklere İzin Müjdesi, 6 Aylık Ücretli İzin Hakkı Veriliyor
Erkeklere İzin Müjdesi, 6 Aylık Ücretli İzin Hakkı Veriliyor

Erkeklere İzin Müjdesi, 6 Aylık Ücretli İzin Hakkı Veriliyor

Türkiye’de daha önce görülmemiş bir uygulama olarak babalara hem ücretli hem de 6 aylık olmak koşulu ile izin verildi. Erkek çalışanlar için verilen babalık izni için Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında yazan uygulamanın çok ötesine geçildi. Detaylar haberim

A+A-

Ülke genelinde özellikle kamunun dışında aktif çalışma hayatına devam ederek özel sektörde hizmet vermeye devam eden erkek personeller için evlat edindikleri süreçten sonrası için babalık izni önemli bir veri olarak karşımıza çıkıyor.

Daha önce Türkiye’de görülmemiş bir uygulama olarak yaşanan son gelişme ile erkek çalışanlar için de bir hak tanındı ve çalışanlar için bu hak fırsat niteliğinde oldu.

Yabanvı Firmadan Babalık İzni 

Yabancı bir firma tarafından sağlanan ve erkek vatandaşları kapsayan izin hakkı ila ilgili olarak bir önemli karar alındı.

6 Aylık Ücetli İzin

Bahsi geçen hak babalık izni olarak tanınırken; Türkiye’de kanunen sabit olan ve 2 gün ile 10 gün arasında değişiklik gösteren izin ile ilgili 6 aylık ücretli izin verildi.

Bu izni erkek çalışanlarına tanıyan yabancı firma için yapılan açıklama ile izin hakkının verildiği firmanın ABD’li bir teknoloji firması olduğu belirtildi.

ABD’li teknoloji firması Hewlett Packard Enterprise’nin (HPE) yaptığı uygulama ile evlatlık çocuk sahibi olanlar da dahil olmak üzere avlat sahibi olan babalara 6 ay olmak kaydı ile ücretli babalık izni verilmeye başlandı.

Türkiye'de En Fazla 10 Gün Veriliyor

Türkiye Cumhuriyeti kanunları gereğince sabit tutulan bu hak ise; 4857 sayılı iş kanununa dahilinde özel sektörde çalışan erkeklerde ücretli babalık izni 5 gün olarak tanınmaktadır. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre de kamuda çalışan erkekler için talep üzerine 10 gün babalık izni kullanılması mümkün oluyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.