1. HABERLER

  2. HABER

  3. Erken Emeklilik Hakkı Olan Meslek Sayısı 45’e Çıkartıldı
Erken Emeklilik Hakkı Olan Meslek Sayısı 45’e Çıkartıldı

Erken Emeklilik Hakkı Olan Meslek Sayısı 45’e Çıkartıldı

Bazı meslek çalışanlarına yönelik uygulanan ve erken emekliliği kapsayan uygulamanın etki ettiği meslek gruplarında artış gerçekleştirildi.

A+A-

Türkiye genelinde uygulanan ve bir takım meslek gruplarında yaşanan zorlukların karşılığı olarak çalışma hayatını o mesleklerde geçirmiş olan işçilerin ve personellerin daha dengeli bir hayat sürdürebilmesi için tanınan erken emeklilik uygulaması daha da kapsayıcı oldu.

Çalışılan her yıla karşılık mesleki zorluk hesaplaması neticesinde belirlenen ve 60 ile 90 gün arası yıllık bazda eklenen ek çalışma puanları neticesinde erken emeklilik hakkı elde eden mesleklerin bazılarında, yıllık bazda tanınan ek süre günlerinde de artışa gidildi.

Sosyal Sigortalar Kurumu ile ortak veriler kullanılarak hesaplanan erken emeklilik planlamaları sonucunda kamuoyunda “yıpranma hakkı” olarak bilinen durum için SGK tarafından tanınacak hakka sahip olan meslek sayısı bugün itibari ile 45’e çıkartıldı.

Eski listenin üzerine ek olarak; Röntgen Teknisyeni, Ağız-Diş Radyoloji Uzmanı, Cezaevinde çalışan memurlar ve ihtiyat pilotları da bu haktan yararlanarak erken emeklilik şartlarının sağlanması durumunda emekli olabilecekler.

Madenlerde çalışan işçilerin emeklilik yaşı için belirlenen 55 yaşının da 50’ye indirilmesi, ayıca izinde geçirilen sürelerin de yıpranma payı zaman dilimine dahil edilmesinin ardından madencilerin toplamda bütün haklardan yararlanmaları durumunda 43 yaşında emekli olabilmesinin önü açıldı.

Yıllık bazda 60 ile 90 gün arasında eklenen yıpranma payı sürelerinin maden işçilerinde, asit üretimi yapan yerlerde çalışanlara 180 gün olarak verilmesi kararlaştırıldı.

TSK’da görev yapan subay, yedek subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaşlar ve sözleşmeli erbaş ve erler için; basın kartı yönetmeliğine uygun çalışan gazeteciler için, cıva üretimi yapan sanayi çalışanları için ise 90 gün ilave süre tanınmış olmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum