Erken Seçim Tartışmaları Tekrar Başladı

Erken Seçim Tartışmaları Tekrar Başladı

Ayasofya’nın tekrar ibadete açılacak olması ile birlikte Ak Parti cephesinden tekrar erken seçime yönelik adımların atılabileceği iddia ediliyor.

Ayasofya’nın cami olarak tekrar ibadete açıklaması kararı sonrasında Türk siyasetinde tekrar erken seçim hareketliliği yaşanıyor. Ak parti cephesinde bazı milletvekillerinin hem Ayasofya’nın ibadete açılması hem de pandemi sürecinde sağlık anlamında gösterilen başarının meyvelerinin toplanması gerektiği ifade ediliyor.

Bazı milletvekilleri önümüzdeki dönemde yapılacak bir erken seçimde partinin tekrar büyük bir oy artışı yaşayabileceğine inanıyor. Fakat bu inanışa birçok milletvekilinin karşı çıktığı yorumları yapılıyor.

Erken Seçim Risk Olabilir

Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması ve pandemi sürecinin başarılı bir şekilde yönetilmesi Ak Parti’ye artı puan kazandırsa bile bazı durumların riskli olduğu ifade ediliyor. Ekonomik anlamda zor bir süreçten geçilmesi, işsizlik sayısının çok yüksek rakamlara ulaşması, EYT sorununun çözümsüz kalması ve partinin Z kuşağı olarak adlandırılan ve ilk kez oy kullanacak 7 milyon gence ulaşamamış olması gibi durumların büyük risk olabileceği ifade ediliyor.

Bu süreçte olası bir erken seçimin halk nezlinde yanlış anlaşılabileceği yorumları da sıklıkla yapılıyor. Bu noktada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hem erken seçim isteyen hem de istemeyen milletvekilleri ile görüşmeler yaptığı iddia ediliyor. Kulislerde ise şimdilik ufukta erken seçim ihtimalinin uzak göründüğü fakat 3 ay öncesine göre bu ihtimalin arttığı belirtiliyor.

MHP Erken Seçim İstemiyor

Erken seçim ile ilgili en büyük itiraz ise Cumhur İttifakının kilit partisi olan MHP tarafından geliyor. Son dönemde yapılan seçim anketlerinde oy oranında ciddi azalış görüldüğü iddia edilen MHP bazı anketlerde baraj altında bile kaldığı görülüyor. Böyle bir süreçte kesin bir şekilde erken seçime kapılarını kapatan MHP’nin 2023’e kadar oylarını tekrar yükselteceğine inanıyor.

Bu süreçte yapılan değerlendirmeler erken seçim ihtimalini yüzde 15 olarak gösterse de Ak Parti cephesinde atılacak yeni adımlar ile birlikte böyle bir hamle olmasının da sürpriz olmayacağı ifade ediliyor. Ülkemizde seçim anketlerinin güvenirliliğinin çok fazla olmadığı göz önüne alındığında sandıktan hiç beklenmedik sonuçlarında çıkabileceği ifade ediliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum